2015 DGS Tercihleri ve Ek Tercihler

 

2015-dgs-ek-tercihleri

2015 yılı akademik takvim hızla ilerlerken DGS tercihi zamanları geldi. Bildiğiniz gibi ön lisans mezunlarının öğrenimlerini lisansa tamamlayarak diploma almaları için Dikey Geçiş Sınavına girmeleri gerekiyor. Bu sene 26 Temmuz Pazar günü yapılan DGS sınavından sonra herkesin beklentisi tercihlerdi. DGS tercihleri ne zaman sorusu nihayet son buldu ve tercih dönemleri aktif oldu.

ÖSYM sitesi üzerinden yapılan DGS tercihleri 31 Ağustos itibariyle başladı ve 4 Eylül tarihinde sona erdi. 5 günlük periyot oldukça yoğun geçti. Çünkü düşük kontenjanla yapılacak tercihler tamamıyla risk doluydu. Bu sebepten ötürü tercihlerini yapan tüm öğrencilerin şuanda beklediği iki hadise var. Bunların birincisi elbette ki DGS tercih sonuçları. DGS tercih sonuçları ne zaman sorgusunu şuanda ÖSYM dahi açıklamamaktadır. Fakat Eylül ayı içerisinde mutlaka açıklanacağı bekleniyor. Çünkü birde DGS ek tercih dönemi yaşanacak.

Açıkta kalan kontenjanlar, yerleşemeyen öğrenciler gibi unsurların değerlendirilmesi için DGS ek tercih dönemleri düşünülmüş. Tabi işini sağlama almak isteyen geçiş yapacak öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı ek tercihler ne zaman diye araştırmaya koyulmuşlar bile. Fakat henüz yerleştirmeler açıklanmadan bunun açıklanması mümkün gözükmüyor.

DGS sınavından sonra yerleşme telaşı sınav telaşından daha fazladır. Kontenjan, doğru tercih, puan ve sıralamaya uygun üniversiteler, doğru bölümlere yönelmek oldukça önemli faktörler. Bu konularda yapılan yanlışlıklarda çoğunlukla DGS ek tercihlerde işe yarayan unsurlar olarak adaylara geri dönüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>