Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
2015 Genel Seçimleri Ne Zaman Yapılacak? - ocuu.net

2015 Genel Seçimleri Ne Zaman Yapılacak?

2015-genel-secimleri-ne-zaman
Türkiye Büyük Millet Meclisinin 25.dönem üyelerinin belirlenmesi için yapılacak olan genel seçim 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak. Bu seçimle beraber Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen kayıtlar neticesinde organize edilecek olan seçim kapalı sandık usulü yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirtilen detaylara göre 56.6 milyon seçmen için 74.4 milyon oy pusulası basılacak. Şehirlerde belirlenecek olan sandıklarda 360 ila 380 arası bir oy kullanım oranı olacağı belirtilirken nüfusu 400’ü geçmeyen köylerde tek sandıkla seçim yapılabileceği bildirildi. Seçimler yaklaştıkça mecliste bulunan partilerin seçim çalışmaları da hızlandı. Seçim günü kıraathane, internet kafe gibi mekanların seçim boyunca kapalı tutulması şart koşulurken, oy kullanacak seçmenlerin fotoğraf makinesi, video kayıt cihazı ya da cep telefonlarıyla oy kabinine girmeleri yasaklanmıştır.

23 Mayıs tarihinde gerek televizyonlarda gerekse bireysel olarak seçim propagandaları resmi olarak başlayacak. 1 Haziran tarihinde tüm seçmen kağıtlarının ilçelere kadar dağıtılması neticesinde 5 Haziran Cuma günü saat 18:00 sularında propagandalar sona erecek. Seçim yasağının başladığı bu saat itibariyle 7 Haziran 2015 Pazar günü oy kullanımı gerçekleşecek.

2015 Genel seçimleri sonrasında seçime katılacak olan iktidar talibi Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi sonuçların açıklanmasıyla beraber Türkiye Büyük Millet Meclisinde kaç milletvekiline sahip olacağına dair bilgileri alacak. Buna göre iktidar ve muhalefet olarak siyasi hayatlarına devam edecek olan partiler şimdiden hazırlıkları eşliğinde 2015 genel seçimlerini bekliyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>