Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
4A, 4B ve 4C Sicil Kaydı Kimleri Kapsar? - ocuu.net

4A, 4B ve 4C Sicil Kaydı Kimleri Kapsar?

4a-4b-4c-kimleri-kapsar

Bir çalışanın sigortalı olması en doğal hakkıdır. Bu noktada devreye giren sicil kaydında 4A, 4B ve 4C oluşu neyi sembolize ediyor? Bugün bu konuya açıklık getirmek için hepsini ayrı ayrı inceleyeceğiz. Çalıştığınız meslek grubuna ve katıldığınız sigorta kurumuna bağlı olarak değişen bir düzendir bu. Buna göre çalışan kesimi belli standartlara ayırarak nitelendirmek adına böyle bir düzen getirilmiştir.

Bu konuda iki adet kanun vardır. Bunlar 657 ve 5510 numaralı kanunlardır. 657 numaralı kanuna göre 4a memurdur, 4b sözleşmeli çalışandır, 4c geçici personeldir. Ayrıca birde 4d eklenmiştir ve buda işçiyi sembolize eder. 5510 numaralı kanun aynı şekilde sembolize ediliyordu. Çıkan karışıklıklardan dolayı başlarına bir sayı eki getirildi. Buna göre 4 1a Sosyal sigorta kurumu, 4 1b bağkur, 4 1c emekli sandığına bağlıdır.

2007 ve 2008 yıllarında yapılan kanun düzenlemeleri ile tüm çalışanların kafası karıştı. Bazı kişiler eskiden 4c bünyesinde olduklarını fakat şimdi 4d bünyesinde gözüktüklerini açıklarken bazıları halinden memnundu. Şuan mevcut düzende yapılan emeklilik bildirimleri için internet üzerinden tescil kayıtları incelenebiliyor.

SSK çatısı altında toplanan sigorta kurumlarının resmi web sitesinden kolayca öğrenmeniz mümkün. Siteye girince TC Kimlik numaranızla giriş yapıyorsunuz. Ardından üst barda yer alan 4A 4B sicil kaydı kısmına tıklıyorsunuz. Alta doğru açılan pencerede hangisine tabi tutulduğunuzu ve sigorta primlerinizin yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>