Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
4G Nedir Özellikleri Nelerdir Yenilikleri Telefonları - ocuu.net

4G Nedir Özellikleri Nelerdir Yenilikleri Telefonları

Tüm dünya üzerinde 4G teknolojisi kullanılmaya başlanırken Türkiye de bu teknoloji tanıtılmaya başlanıldı. Yeni yeni reklamlarda Görülen 4G teknolojisi nedir bunu sizler için biraz araştırmak istedim. Yazımda ayrıca 4G özelliklerini yenilikleri ve 4G uyumlu satılan telefonları bulabilirsiniz.

Wikipedia sitesinde belirtildiğine göre Telekomünikasyon’da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3Gve 2G standartlarının devamıdır. Diğer telekomünikasyon standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir.

Bağlantı hızı, cep telefonlarında 100 Mbps , wi-fi ağlarda 1Gbps’dir. Aynı zamanda wimax band genişliği ile aynı boydadır.

4G, iletişimler sisteminde, ‘dördüncü nesil’ terimine ait bir ilintilendirmedir. Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, ses, veriler ve akan çoklu kitle iletişimin kullanıcılara hizmet verebileceği, uçtan uca çözümü sağlar.

4G Özellikleri nelerdir?

4G, tamamıyla IP tabanlı, kablolu veya kablosuz bilgisayar, tüketici elektroniği, iletişim teknolojileri ve iç ve dış ortamlarda sırası ile servis kalitesi ve yüksek güvenliğiyle herhangi bir zamanda herhangi bir yerde her türlü ağ hizmetini tek bir noktada birleştirerek makul fiyat ve tek faturalandırmayla gerçekleştirecek, 100 Mbit/s ila 1 Gbit/s veri iletim kapasitesini sağlayabilen sistemlerin sistemi ve ağların ağı olmayı hedefleyen bir hizmettir. 

4G’ye bağlı LTE teknolojisini ilk Japonya’da NTT DoCoMo firması 2004 yılında duyurmuştur.

17 Ağustos 2009’da ilk 4G testi dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Verizon tarafından yapılmıştır. ABD’nin Boston ve Seattle kentleri arasındaki test başarıyla tamamlanmıştır.

Test sırasında video, dosya indirme ve yükleme, internette gezinti, ses transferi, Voice over Internet Protocol (VoIP) ile LTE 4G üzerinden denenmiştir. Hizmetin tüm ABD’yi yayılması ise 2014 yılını bulacak. 

4G Yenilikleri Nelerdir?

 • Işıksal iletim hızı ve verimliliğinde bir sistem (bit/s/Hz ve bit/s/Hz/site), 
 • Yüksek şebeke kapasitesi: her hücrede daha fazla eşzamanlı kullanıcı
 • Alıcı, istasyona göre, fiziksel olarak, yüksek hızlarda hareket ediyor olduğundan, 100 Mbit/s hızındaki nominal veriler ve alıcı ile istasyon 1 Gbit/s hızda, ITU-R tarafından oldukça sabit pozisyonlarda yer almaktadırlar.
 • Dünyadaki herhangi iki nokta arasındaki, en azından 100 Mbit/s veri hızı.
 • Türdeş olmayan ağlar arasında düzgün yayınım,
 • Kusursuz bağlantı ve birden fazla ağ arasında küresel dolaşım,
 • Gelecek nesil çoklu ortam destekleyicilerinde yüksek hizmet kalitesi (gerçek zamanlı ses, yüksek hızda bilgi, yüksek çözünürlüklü Tv-video içeriği, taşınabilir TV, vs.)
 • Mevcut kablosuz standartlarla birlikte işlerlik, ve
 • Paket anahtarlamalı ağ.
 • 4G Türkiye de Ne Zman Kullanılmaya Başlanacak?

  T.C Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de 4G ihalesinin Mayıs 2015’te yapılacağını, 4G’ye aktif olarak geçişin ise Haziran 2015 sonuna kadar tamamlanacağını söylemiştir. Ayrıca adaletli rekabet için 4. bir operatörün kurulacağını belirtmiştir. İhaleye açılacak bantlar ise, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bantlardır.

  4G Uyumlu Cep Telefonları?

  1320

  Nokia Lumia 830

  Nokia Lumia 920

  Nokia Lumia 925

  Nokia Lumia 930

  Nokia Lumia 1020

  Nokia Lumia 1520

  Samsung Galaxy Grand Prime

  Samsung Galaxy Alpha

  Samsung Galaxy A3

  Samsung Galaxy A5

  Samsung Galaxy S5

  Samsung Galaxy Note 4

  Samsung Galaxy S6

  HTC One E8

  HTC Desire 816

  HTC Desire 820

  HTC Desire Eye

  HTC One M7

  HTC One Max

  HTC One M8

  HTC One M9

  Sony Xperia M2 Aqua

  Sony Xperia SP

  Sony Xperia T3

  Sony Xperia Z

  Sony Xperia Z1

  Sony Xperia Z2

  Sony Xperia Z3

  Apple iPhone 5

  Apple iPhone 5C

  Apple iPhone 5S

  Apple iPhone 6

  Apple iPhone 6 Plus


  LG Optimus 4X HD

  LG Optimus G E975

  LG Optimus G Pro E986

  LG LG G2

  LG LG G3

  LG LG G Flex

  LG LG Nexus 5

  Huawei Ascend G7

  Huawei Ascend P7

  Huawei Ascend Mate 7

  Vestel Venüs 5.5X

  Avea In Touch 4

  General Mobile Discovery Elite

  Lenovo Vibe X2

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sayfa başına git
  } ?>