Ağva Gezisi

İstanbul’dan kısa süreli kaçamakların başrolü, yeşilin ve mavinin buluşma noktası Ağva hakkında merak edilen her şeyi bir araya getirdik. Ağva Latince “iki ırmak arasında” anlamına gelen, iki bin seneden daha uzun süredir cazibe merkezi olmayı başarmış bir sahil kasabasıdır. Romalıardan başlayarak tarihin hemen her sayfasında kullanılmıştır. Günümüzde ise çok farklı tarihi kalıntıları ile ziyaretçilerini bekleyen eşsiz bir seyahat noktası olarak dikkat çeker. İstanbul’un kuzeyinde bulunan bu sahil kasabası günü birlik kafa dinlemek isteyenlerin ve tatil konusunda farklı beklentileri olanların en önemli geçiş noktaları arasında yer alıyor.Ağva’nı nüfusu kış aylarında 3000 civarındayken yazın gelmesi ile birlikte bu rakamın artış gösterdiğini söylemek mümkün…

Ağva Ulaşım

Ağva, İstanbul üzerinden sık tercih edilen bir tatil noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi biraz da İstanbul ile arasında ki uzaklığın sadece doksan yedi kilometre olması ve doğrudan ulaşılabilir olması, bu sayede şahsi aracınızla rahatlıkla Ağva’ya gelmeniz mümkün oluyor. Özellikle zamanı kısıtlı olan misafirlerin İstanbul üzerinden Ağva’ya rahatlıkla ulaşması da mümkün oluyor. Konaklama imkanlarının günden güne gelişme göstermesi de vazgeçilmez bir cazibe merkezi haline gelmesine fayda sağlamış.

Ağva gezilecek yerler

Ağva’da gezilecek noktalar arasında hiç şüphesiz Kalemköy ilk sırada yer almaktadır. Tarih boyunca pek çok medeniyetin geçiş güzergahında yer almış Kalemköy’de Romalılar döneminden kalma kalıntılara rastlamakta mümkün olmaktadır. Aynı zamanda Hacıllı Köyü’ne uğrayarak Romalılar döneminden kalma kalıntılara buradan da bakmanız mümkün olmaktadır.

Şahsi aracınızla Ağva’yı ziyaret etmeyi tercih ettiyseniz ilk uğramanız gereken durak, Kilimli Koyu olmalıdır. Harika doğası, mavi ile yeşili bir kartpostal gibi önünüze seriyor. Bu da Gelinkaya’yı görülmesi gerekenler listesinde üst sıralara taşımaya yetiyor. Ağva doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu bir cennete benziyor. Her mevsim yoğun olarak hayranlarının akımına uğramasına karşın, yaz aylarda yoğunluğun daha da arttığını söyleyebiliriz.

Ağva’da Yapılacaklar

Doğa yürüyüşü Ağva’nın güzelliklerinin keşfedilmesi açısından son derece önemlidir. Aynı zamanda fotoğraf tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği doğa gezilerine de katılmanız mümkün, bunların yanı sıra tekne turu yapmadan Ağva’dan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.  

Pek çok farklı balık restoranından bir tanesini tercih ederek farklı balık yemeklerinden bir tanesini de yemenizi öneriyoruz. Ara sokaklarında bıldırcın, sülün ve tavuk gibi hayvanların yemeklerinin yer aldığı restoranlarda yoğun olarak bulunuyor.

Nerede Kalınır

Ağva İstanbul’a yakın olduğu için pek çok otel ve pansiyon seçeneği sunuyor. Yılın hemen her mevsimi yoğun ziyaretçisi olduğunu düşünürsek, gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Konaklama seçeneklerine göz atacak olursak giderek gelişiyor olmasının yanı sıra, çok fazla alternatifin bulunması da konaklama seçeneklerinin çokluğunu gözler önüne sermektedir. Pek çok restoran, bar ve cafe seçeneğinin yer alıyor olması da tatil konusunda farklı seçenekleri bir arada sunmasına olanak sağlamış. Farklı noktalarda kaliteli ve ayrıcalıklı tatil seçenekleri sunulurken bu hususta yer alan diğer seçeneklere de göz atabilirsiniz. Aynı zamanda İstanbul’a yakın diğer gezi rotalarına göz atıyorsanız (tabi ki biraz daha fazla süreniz olması şart) Akçakoca ve Karadeniz Ereğlisi gibi tatil noktalarına da uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Farklı gezi seçeneklerinin bir arada sunulduğu Ağva, denizi, mutfağı, mavisi ve yeşiliyle sizi şehrin yorucu etkisinden kurtarmaya aday… Farklı bir gezi rotası çizmek istiyorsanız İstanbul’dan çıkan ziyaretçilerinin de başlangıç noktasını oluşturabilir. Her sene pek çok turisti ağırladığı için konaklama ve yeme/içme seçeneklerinin de hızlı bir şekilde gelişme gösterdiğinin de altını çizelim. İki ırmak arasında yer alan bu güzel tatil beldesi sizi dört mevsim karşılayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>