Akademik Kariyer İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

akademik-kariyer-icin-ne-gerekir

Üniversite hayatını noktalamak yerine ufak bir virgül koyarak öğretim görevlisi olmak isteyen kişi sayısı oldukça fazla. Bunun tek yolunun ALES olduğunu söyleyenler acaba yanılıyor mu? Sadece ALES başarısıyla öğretim görevlisi olunabilir mi?

Üniversitede kalarak akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilerin aslında ALES dışında birkaç detayı daha işlemeleri lazım. Şöyle bir kriter koyabiliriz. Öğretim görevlisi olmak için iki ana yol var.

  • ÖYP (Öğretim üyesi yetiştirme programı)
  • Üniversitenin duyuruyla açtığı kontenjan

Son yıllarda yapılan öğretim görevlisi atamalarında ALES kadar değerli olan farklı kıstaslar var. Örneğin ÖYP ile öğretim görevlisi olmak için başvurdunuz. Bu durumda ALES ile yüksek bir puan elde etmeniz gerektiği doğru. Ancak sonuç için ALES puanınızın %60’ı, lisans mezuniyet notunuzun %25’i ve yabancı dilinizin %15’i birleştirilecek. Burada %40’lık bir dilimin ALES dışında olduğunu görüyoruz.

Bir diğer yolla üniversitenin açtığı kontenjan ile öğretim görevlisi olmak isteyenlerin ise ALES puanının en az 70 olması zorunlu tutulmuş. Ayrıca yabancı dil sınavlarının da 50 ve üzeri olması şart. Bu noktadan sonra esas kısım geliyor. Üniversite jürisi sizi yazılı bir sınava sokuyor ve mülakata giriyorsunuz. Bunun sonucunda akademik kariyer yapabilmek için analitik düşünce, bölümle olan ilgi alaka, bilgi kapasitesi ve anlatım yeteneğinize bakılıyor.

Eğer tüm bu adımları başarıyla geçerseniz akademik kariyerinize adım atıyorsunuz. Öğretim görevlisi olarak yapacağınız kariyerde emin adımlarla ilerleyerek yüksek lisansınızı tamamlayıp yükselmenin ilk basamağı buradan geçiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>