Akıllı Telefonlar ile Nasıl Daha İyi Fotoğraf Çekilir?

Artık günümüzdeki akıllı cihazların kameraları o kadar gelişti ki insanlar, fotoğraf makinelerine günlük hayatta neredeyse hiç ihtiyaç duymaz oldular. Ancak yanlış kullanımlar nedeniyle, belki de çok iyi fotoğraflar yakalanabilecekken kimi hatalar yüzünden çok kötü resimler ortaya çıkabiliyor. Şimdi akıllı cihazlar ile nasıl daha iyi fotoğraf çekilir buna bakalım.

– Optik zoom varken dijital zoom kullanmayın. Optik zoom; kameranın kendi lensi ile yapılan yaklaştırmadır ve resim kalitesi düşmez. Ancak dijital zoom, kameranın lenslerinin değil, ekran üzerindeki görüntünün yaklaşmasından ibarettir. Bilgisayarda herhangi bir resme fare ile yaklaşmanız dijital zoomun ta kendisidir. Bu yüzden dijital zoom resim kalitesini düşürür.

– Mutlaka resim çerçevesi kullanın. Bu sayede nesneleri daha kolay yerleştirebilirsiniz.

– Boş vakitlerinizde kameranın sahip olduğu her modu kullanarak fotoğraflar çekin, bu sayede hangi modun, hangi ortamlarda daha iyi sonuç verdiğini bilir ve ona göre kullanırsınız.

– Ayrıca vaktiniz varsa herhangi bir yerde fotoğraf çekerken de yine makinenin her modunu kullanın. Mümkünse her modda da birden fazla fotoğraf çekin. Resimlerden birisi kötüyken, diğeri iyi çıkabilir.

– Fotoğraf düzenleyici uygulamalar indirin ancak unutmayın ki, fotoğraflara efekt yapmaktansa kaliteli fotoğraf çekmek daha önemlidir. Hem, kaliteli çekilmiş fotoğraflara efekt eklenince daha da iyi hale gelirler.

– Bazı telefon modelleri titreşim önleyiciler bulundursa da henüz birçok telefonda bu özellik yoktur. Bu yüzden mümkün olduğunca telefonunuzu titretmeyin. İmkân varsa telefonu sabitleyin.

– Akıllı telefonun kamerasının tüm çözünürlüğünü kullanın, çözünürlük ayarlarını düşürmeyin.

– Kamera ve lensin temiz olduğuna emin olun, kimi zaman hiç ummadığınız bulanıklıklar olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>