Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Akkuyu Nükleer Santrali Yararlı Mı? Zararlı Mı? - ocuu.net

Akkuyu Nükleer Santrali Yararlı Mı? Zararlı Mı?

akkuyu-nukleer-santrali-yararlimi-zararli-mi
Akkuyu Nükleer Santrali projesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Yararlı ya da zararlı olması akıllarda birçok soru işareti yaratırken kurulmasına çevre örgütlerince karşı çıkılan santral hukuksal süreç içinden geçiyor. Öncelikle nükleer santrallerin atomların çekirdekleri sayesinde ısıyı gaz bulutlarıyla izole ederek elektrik üretimi yaptıklarını bilmemiz gerekiyor. Kulağa hoş geliyor ve güzel bir enerji üretimi söz konusu olabilir. Ancak ya radyasyon?

Nükleer santrallerde kullanılan atomlardan yüksek miktarlarda radyasyon yayılır. Bunlar kurşundan yapılma mezarlarda saklanarak uzun yıllar elde tutulur. Aksi halde yayılması çevresinde yer alan tüm canlıları yok etmekle tehdit edebilir. Yapısal formu bile bozacak düzeyde bir radyasyon sızıntısının insan hayatına verebileceği değeri siz düşünün. Nükleer her önlemi alıp radyasyon korumasını da yapsa dahi olası bir tehlike anında yaşanacak problem bir kaosa neden olacaktır. Örneğini Rusya’da yaşanan Çernobil faciasında görmek mümkündür. Radyasyon etkisinin ülkemiz kara deniz sahillerine kadar hissedildiği bir gerçek. Olası bir savaş durumunda nükleer santralin hedef alınması ülkede süren yaşamı tehdit edebilir. Bunlar nükleer santrallerle ilgili en ufak tahmini detaylar arasında yer alıyor.

Akkuyu nükleer santrali için ilk girişim 1976 yılında yapıldı ve o yıldan beri kurulmak isteniyor. Fakat çevre örgütlerince yapılan direnç sayesinde bunun önüne geçiliyor. 25 kilometre yakınında bulunan ciddi bir fay hattı olası bir depremde radyasyon sızıntısını akıllara getiriyor. Ayrıca santral çevresinde doğal yaşam büyük olasılıkla bitecek. Bu noktada Akkuyu nükleer santralinin yararlı mı yoksa zararlı mı olacağına siz karar vereceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>