Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Android Telefonların DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? - ocuu.net

Android Telefonların DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Ülkemizde zaman zaman çeşitli sebeplerle birçok siteye giriş engellenebilmektedir. Kimi zaman internet kullanıcılarının bu sitelere giriş yapmaları gerektiğinde birçok yöntem kullanmaları mümkündür. Ancak bu yöntemler arasında belki de en kolayı ve yasadışı olmayanı, DNS ayalarının değiştirilmesidir. Şimdi Android işletim sistemi kullanan cihazlarda DNS ayarları nasıl değiştirilir, buna bakalım.

Android cihazlarda genellikle internete bağlanmak için Wi-Fi ağı kullanmak ve telefon hattının mobil internetini kullanmak gibi iki farklı yol olduğu için DNS ayarlarının değiştirilmesi de hangi yolun kullanılacağına göre değişmektedir. Şimdi sırasıyla bunlara bakalım.

Hattınızın Mobil İnternetini Kullanırken DNS Ayarlarını Değiştirmek

Eğer Wi-Fi ağı ile değil de mobil internet bağlantısı kullanacaksanız, bunun için öncelikle Set DNS isimli uygulamayı yüklemeniz gerekmektedir. Çok küçük boyutlu bu uygulamayı kullanabilmeniz için cihazınızın root edilmiş olması gerekmektedir. Cihazınıza öncelikle Set DNS uygulamasını yükleyin. Yükledikten sonra uygulamayı açın. Karşınıza gelecek ekranda, uygulama sizden izin isteyecektir. “Remember choice forever” yazan yeri tıkladığınızda, uygulama birazdan yapacağınız tercihleri hep hatırlayacaktır. “Allow” yazan yeer tıkladığınızda da uygulamaya izin vermiş olacaksınız. Şimdi karşınıza oldukça sade bir DNS değiştirme ekranı çıkacaktır. Buraya istediğiniz DNS adreslerini girebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz, Google’ın kendi DNS adresleri olan “8.8.8.8 – 8.8.4.4.” adreslerini kullanmanızdır. Bundan sonra artık cihazınızın mobil interneti ile internete girdiğinizde bu DNS adresleri kullanılacaktır.

Wi-Fi Bağlantısını Kullanırken DNS Ayarlarını Değiştirmek

Wi-Fi ile internete bağlanırken DNS adreslerinin değiştirilmesi için, cihazınızın root edilmiş olmasına gerek bulunmamaktadır. Birazdan anlatacağımız şeyleri yapmanız yeterlidir. Aşağıda yazılanlar her Android sürümü için küçük değişiklikler gösterebilir ama mantık aynıdır.

Öncelikle akıllı telefonunuzun ana menüsüne giriş yapın ve “Ayarlar”a girin. Burada “Kablosuz” yazan yere dokunun. Şimdi cihazınızın bağlı olduğu veya olmadığı Wi-Fi ağları karşınıza çıkacaktır. O sırada bağlı olduğunuz Wi-Fi ağına dokunarak basık tutun. Karşınıza bir menü açılacaktır. Bu menüde “Ağı Değiştir” yazılı yere dokunun. Şimdi “Gelişmiş Seçenekleri Göster” deyin. Burada hali hazırdaki ayar “DHCP” şeklindedir. Bu ayarı “statik” olarak değiştirin. Hemen alt kısımda DNS adreslerini girebileceğiniz yer göreceksiniz. Buraya istediğiniz DNS adreslerini girebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz yine Google’ın DNS adresleri olan “8.8.8.8 – 8.8.4.4” adreslerini girmenizdir. Şimdi Wi-Fi ile bağlanmanız durumunda, DNS adresleriniz değişmiş olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>