Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Android Üzerinden Wi-Fi Ağı Nasıl Oluşturulur? - ocuu.net

Android Üzerinden Wi-Fi Ağı Nasıl Oluşturulur?

Artık Dünya’nın ve ülkemizin birçok yerinde internet imkânı bulunmaktadır Buna rağmen kimi zaman öyle anlar denk gelir ki, telefon üzerindeki mobil interneti, bilgisayarınızla veya bir başka akıllı cihaz ile paylaşmak zorunda kalırsınız. İşte bu yazımızda bunun nasıl yapılacağına bakacağız.

Bunun için öncelikle kendi telefonunuzun internet bağlantısının açık olması gerekmektedir. Aksi halde diğer cihazlar telefonunuza bağlansa bile internette gezinemezler.

Şimdi de bu mobil internetin nasıl paylaşılacağına bakalım. Android cihazların menüleri her ne kadar birbirine benzese de kimi zaman, bazı cihazların menüleri değişebiliyor. Biz burada size en sık karşılaşılan iki yoldan bahsedeceğiz.

1. Yol

Akıllı cihazınızın ana menüsüne giriş yapın ve “Ayarlar” yazan yere dokunun. Buradan “Diğer Ayarlar”a giriş yapın. Bu menü içinde “Bağ. ve Taşınabilir Wi-Fi Alanı” yazan yere girin. Şimdi “Taşınabilir Wi-Fi Alanı” yazan yerin önündeki kutuya tik koyun. Kimi cihazlarda bu işlem için yazıyı sağa veya sola götürmeniz gerekebilir. Sonuç olarak bu yazıyı aktif hale getirmeniz yeterlidir. Şimdi “Taşınabilir Wi-Fi Alanı” yazan yere tıklarsanız, cihazınızın oluşturduğu Wi-Fi ağının özelliklerini görebilirsiniz. Burada yazılı olan bilgileri, bağlamak istediğiniz cihazlara girmeniz gerekmektedir. “Yapılandır” yazan yere dokunursanız, burada da Wi-Fi ağınızın şifresi de dahil, özelliklerini değiştirebilirsiniz.

 

2. Yol

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kimi cihazlarda menülerin isimleri ve yerleri değişebiliyor. Şimdi de en sık görülen ikinci yoldan bahsedelim. Öncelikle cihazın ana menüsüne giriş yapın ve burada “Kablosuz ve Ağlar” yazan yere girin. Burada “Diğer” yazan yere dokunun. Bu menü içerisinde “Hotspot” veya “Wi-Fi Alanı” yazan yere girin. Burada karşınıza “Taşınabilir Kablosuz Ortam Oluştur” veya buna yakın anlamlı bir cümle yazan yere dokunun. Şimdi telefonunuzun üst kısmında Wi-Fi ağı oluşturulduğuna dair bir simge göreceksiniz. Bu simgenin çıkması ile birlikte artık Wi-Fi ağınız oluşturulmuş demektir. Yine “Yapılandır” yazan yere tıklayarak Wi-Fi ağının özelliklerini düzenleyebilirsiniz.

Son olarak iki şeyi belirtmekte fayda görüyoruz. Unutulmamalıdır ki, akıllı cihazların her ne kadar Wi-Fi ağı oluşturma özellikleri bulunsa da bu cihazlar çok uzun süre Wi-Fi dağıtmak üzere üretilmezler. Wi-Fi ağınızı oluşturduktan ve işinizi bitirdikten hemen sonra Wi-Fi ağını kapatmanızı tavsiye ederiz. Çünkü uzun süre cihazı Wi-Fi dağıtıcı olarak kullanmak hem şarjı çabuk bitirir, hem cihazı ısıtır hem de yorulmasına yol açar. Hatırlatmamız gereken bir diğer nokta da, cihazınıza Wi-Fi ile bağlanan diğer cihazların kullandıkları internetin de, sizin kendi mobil internetinizin kotasından harcanacağıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>