Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Anne Sütü Ve Sağlıklı Bir Emzirme - ocuu.net

Anne Sütü Ve Sağlıklı Bir Emzirme

ANNE SÜTÜ VE SAĞLIKLI BİR EMZİRME

Anne sütü, yeni doğan bebekler için en sağlıklı besin kaynağıdır. Yeni doğan bebekler, ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü sindirimi kolay, enfeksiyondan koruyucu ve zengin bir protein içeriğine sahip olduğu için mikrop ve hastalıkları da yeni doğan bebeklerden uzak tutar. Bu yüzden annelerin emzirme döneminde, bol miktarda sıvı alması ve dengeli beslenmesi gerekmektedir.

Bebeğe ve Anneye Faydaları:

Yeni doğan bebeklerde, en korkulan olay enfeksiyon hastalıklarının görülmesidir. Ama anne sütü ile beslenen bir bebekte, hastalıklar daha az oranda görülür. Bunun yanında ayrıca, beyin gelişimi de daha iyi tamamlanır, solunum ve kanser gibi önemli hastalıklardan da daha fazla korunur. Annelerde ise meme, yumurtalık gibi kadınlarda en çok görülen kanser hastalıkları daha az görülür.

Bebeğin Anne Sütü İle Doğru Beslenmesi:

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren başlayan bu süreçte memenizden oksitosin ve prolaktin hormonları salgılanır. Bu salgılar, emzirme sırasında memedeki sütün boşalmasını ve yeni süt yapımını sağlar. Bu yüzden bebeğinizi en başta temiz ve uygun koşullarda emzirmeniz gerekir.

İlk önce doğru pozisyon almalısınız. Anne her zaman rahat ve dik oturmalıdır. Bebeğin başı ise anneye dönük ve gövdeye göre yüksekte durmalıdır. Bebek, uygun pozisyona getirildiği zaman alt dudağı meme ucunun altına gelecek şekilde ayarlanmalı, boşta kalan elinizin dört parmağı ile memeyi alttan desteklemeli, başparmak ise üstten memeyi yönlendirmelidir.

Anne daha sonra memenin ucunu bebeğin ağzına değdirmeli ve bebek ağzını genişçe açtığı zaman memenin kahverengi bölümü ile birlikte ağzına vermelidir. Bebeğin çenesi mutlaka memeye dayanmalıdır.

Emzirme Döneminde Yapılan Hatalar:

İlk altı ayda annenin mutlaka stres, kavga, gerginlik, aşırı sıcak ve dar giysilerden uzak durması gerekir. Anne, bu olaylardan etkilenirse doğrudan bebekte huzursuz olur. Bebeğin memeyi sevmesi ve alışkanlık edinmesi için memeye krem ya da sabunlu su gibi temizleyici maddeleri sürmemek gerekir. Özel silikon başlıklar da bebeğin memeyi kavramasını engeller. İlk altı ayda biberonda ek gıdaların verilmesi veya emziğin şekerli sıvılarda verilmesi de bebeği memeden uzaklaştırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>