Anne Ve Çocuk İlişkisi

Her anne çocuğunun akıllı, zeki ve kuvvetli olmasını istemektedir. Evet biz anne baba olarak çocuklardan bunu istiyoruz ama biz bu konuda ne kadar özenli davranıyoruz? Sizde zorla yemek yiyenlerden miydiniz? Yoksa yaramazlık yaptığı için sürekli azar işitenlerden miydiniz?
Aslında işin doğrusu ne kadar baskı görülmüş ise çocuklarımıza da o kadar baskı yapılmaktadır. Küçük yaşlarda yaşanılan zorlukların, güçlüklerin, azarların, şikayetlerin hepsi ileride anne ve baba olunduğu zaman kendi çocuklarında görülmektedir. Yapmayın! Çocuğunuza küçük bebek gibi davranmayın. Ona sanki yanınızda yetişkin bir insan oturuyormuş gibi söz hakkı verin!
Aile içerisinde seçme ve seçilme hakkı mutlaka çocuklara da verilmelidir. Onlara her zaman saygı duymalı ve sevgiler sonuna kadar göstermelidir. Yemek yemediği zaman asla zorlanılmamalıdır. Emin olun ki acıktığı zaman kendisi gelip sizden mutlaka isteyecektir.
İşin bir diğer boyutu da yaramazlıklar kısmıdır. Çocuk eşyaları kırdığı ya da birine zarar verdiği zaman onun anlayabileceği tarzda cezalar verilmelidir. Örneğin evinizdeki bir vazoyu kırdığı zaman ceza olarak kırılan yeri temizleme cezası verilmekte ve daha sonra kitap okuma saati 1 saat daha uzatmalıdır. Çocuğa faydalı cezalar vermek asla unutulmamalıdır!
Ona acıyı, tatlıyı, üzüntüyü hatta ve hatta ölümü öğretmek gerekmektedir. Yoksa bir hayal dünyasında yaşayan çocuk, ilerki yaşlarında kötülüklerle karşılaştığı zaman işin üstesinden gelmesi oldukça uzun zaman alabilmektedir.  Her zaman çocuklara el uzatmalı ancak yapabileceği durumlarda yardım etmememek ve sadece izlemek yeterli olacaktır. Ve şu unutulmamalıdır ki geliceğin nesilleri her zaman kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için yetiştirilmelidir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>