Bağımlılık Yapan Maddeler: ”Nikotin”

Nikotinin en fazla tüketilen şekli tütündür. Sigara, pipo, puro, enfiye ya da çiğneme şeklinde kullanılır. Tütünün psikoaktif bileşeni nikotin alındıktan sonra hızla (15 saniye) merkezi sinir sistemine ulaşır. Tütün çok kısa süre dikkati arttırabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanımında beyin kan akımını artırma, içeriğinde yer alan yabancı ve yüksek düzeyde toksit maddeler sayesinde ağız, dil, gırtlak, yemek borusu, mide, ince ve bağırsak, pankreas, böbrek,

idrar yolları, akciğer, karaciğer, cilt, prostat, yumurtalık, rahim ağzı kanserlerinin sıklığını artırır. Pasif içicilik ise, sigara içmeyen ancak içenin yanında sigara dumanına maruz kalmaktır ve kalp damar hastalıkları, akciğer kanseri riskini artırmaktadır. Madde bağımlılarında sigara, “boş sigara” olarak anılmaktadır.

Boş sigara” alkol ve diğer maddeler için geçiş niteliği taşıyan ve ciddiye alınması gereken bir bağımlılığa yol açar. Nikotin bağımlılığı dünyadaki en sık görülen bağımlılık türü olup yakın zamana kadar satışı kontrolsüz, mekan olarak kullanımı denetimsiz, reklamları yayın organlarında sık rastlanan ciddi bir bağımlılıktır. Kullanan kişilerde şiddetli fiziksel yoksunluk belirtileri az rastlansa da diğer birçok uyuşturucuya benzer şekilde psikolojik bağımlılık oranı yüksektir. Ulaşılmasındaki kolaylık ve kabul edilebilirliğinin yüksek olması bu maddenin kullanılmasını yaygın hale getirmektedir.

Bu maddenin denetimsiz ve pasif içicilik yolu ile kullanımı halk sağlığı açısından ciddi boyutlarda tehlike arz etmektedir. Yasal kısıtlamalar, denetimler ve vergilendirmeler yolu ile fiyatın artışı tüm dünyada nikotin bağımlılığı için en etkili yöntemler olarak benimsenmiştir. Masum bağımlılık diye bir şey yoktur, her nikotin bağımlısı bağımlılık şartlarını karşılar ve diğer madde bağımlıların yaşadığı ortak problemleri biyolojik, psikolojik ve sosyal yönleriyle hep birlikte yaşar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>