Bebeği Biberonla Beslemek

Anne sütü ile besleyemeyenlerin tercihi arasında en ideal yöntem biberondur. Bebeği biberonla beslemek için ilk madde Doğum sonrası anne sütüyle beslenmesidir.

  • Çalışan anneler veya bebeği emziremeyecek durumda olan kişiler sütlerini biberona katıp bebeği rahatlıkla besleyebilir.Geçici durumlarda kaşık gibi yöntemlerle bebekler beslensede oldukça zahmetli bir hal alabilir.

Anne sütüne benzeyen hazır mamalar mevcuttur. Hazır mamalar ile bebeğinizi besleyebilirsiniz.Eğer hazır mama kullanıp herhangi bir sorun gözükmüyorsa bebeğinize hazır mama yedirmeye devam edebilirsiniz.

  • Gaz, kabızlık vb. gibi sorunlar yaptıysa doktorun önereceği mamaları kullanmalısınız.

Peki Biberonda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  • Biberon konusunda dikkat edilmezi gereken en önemli husus hijenik olmasıdır.
  • Ayrıca biberon deliğininde bebeğinize uygun şekilde olmasını sağlamalısınız. Genelde önerilen biberon deliği büyüklüğü, biberonu ters yüz yaptığınızda 1 saniyede 2-3 damla akacak şekilde olmalıdır.
  • Bebeğinize mama yedirdikten sonra kalan mamayı döküp biberonu güzel bir şekilde yıkamalısınız. Arta kalan maları bebeğinize yedirmemelisiniz. Her defasında taze mamalar yapmak bebek sağlığı için önemlidir.

Hazır bebek mamaları anne sütü gibi sıvı değil, koyudur. Buna göre bebeğinizi anne sütü verir gibi beslemeyiniz. Yani en az 3-4 saat ara ile bebeğinizi beslemeniz önerilir. Bebek büyüdükçe yedirdiğiniz mamada artmalıdır.

Sizlere vereceğimiz tablo ile bebeklerin yaşına uygun mama ihtiyaçlarını görebilirsiniz. Unutmadan, bu tablo temsili ve genel bir tablodur. Her bebek için ayrı mama ihtiyaçları olabilir. En garanti öğrenme yolu doktordur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>