Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Bebek Arabası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir - ocuu.net

Bebek Arabası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bebeğinizin doğumundan yaklaşık 4 yaşına kadar kullanacağınız bu ürün gerek sizin gerekse bebeğinizin rahatı ve güvenliği için önemlidir.Bu yüzden demirbaş listesinin ilk sırasında olduğunu düşünüyorum,odası gibi.bebeğimiz bir kaç yıl dış dünyada vaktinin çoğunluğunu gezerken arabada geçirecek,eşyalarınızı taşıyacak,bebeğin uyumasını sağlayacak. orası Anne karnından daha uzun süre taşıdığınız bir yer…

(birazdan size araştırdığım ürünlerin olumlu ve olumsuz özelliklerinden bahsedeceğim…adını yazıp googledan resimlerine de bakabilirsiniz)ama uzmanların da tavsiyelerinden bahsetmeliyim;

—-Olması gereken özellikler—–

Bebeğin belinden ve omuzlarından gelen 5 noktalı emniyet kemerine sahip olmalı.
Arabnın içi yumuşak ve dolgulu kumaşla döşenmiş olursa bebeğiniz daha çok rahat eder.
Arabanın hareketi sırasında sarsıntıyı en aza indirmek için tekerlekler çok küçük olmamalıdır.
Arabanın sırt dayama kısmı ayarlanabilir olmalıdır.Bebeğin uyuma oynama oturma gibi ihtiyaçlarını karşılarken 3-4 poziyonda kullanılabilmelidir.çocuğun uyuyabilmesi çok önemli.

Arabanın çift yönlü kullanılabilmesi size kolaylık sağlar.Güneşli rüzgalı havalarda bebeğin yönünü çevirmek yada çevresini, özellikle ilk aylarda annenin bebeği görmesi için gidiş yönünü seçmek isteyebilirsiniz.

Tek ayakla yada elle ayarlanabilen frenler kullanım kolaylığı sağlarlar.

Arabanın mutlaka güneş ve rüzgar için bir tentesi olmalıdır.Tentesinde bir penceresinin olması sık sık bebeğinizi kontrol etmenizde size yardımcı olacaktır.

Arabanın kumaşı yıkanabilir ve silinebilir olmalıdır.Bebeği terletmeyen kolaylıkla yanmayan su geçirmeyen kumaşlar bebek arabaları için idealdir.

Ebevyn itme kolunun yüksekliği ayarlanabilir olmalıdır.Bu arabayı kullanan farklı kişilere kolaylık sağlar.

Arabanın önünde mutlaka koruyucu bir bar olmalıdır.Şekli ve kullanım şekli değişssede bu bar gereklidir.

Bebek arabasının ayak destek yerinin olması gerekir.Çocuk büyüdükçe uzayan boyu nedeniyle bu desteği kullanma ihtiyacı artacaktır.

Arabanın altındaki sepetler veya fileler bebeğinizin eşyaları için size gereklidir.

Amortisörlü bebek arabaları kaldırımlardan inerken yada engebeli yollarda bebeğinizin daha az sarsılmasını sağlar.

Kolay açılıp kapatılabilmesi gerekir.Özelikle tek başınıza bebeğinizle seyhata ederken kolay açılıp kapanan ve taşınan arabalar gerekir.
Aldığınız bebek arabasının garanti belgesi ve süresi ayrıca servis hizmeti olması gerekir.

Yaşam biçimine göre bebek arabanızı belirleyin.Evinizin yeri arabanızın bagajı merdiven çıkma zorunluluğunuz toplu taşıma araçlarını bebek arabasıyla kullanma gereksiniminiz bebek arabası alırken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar.
*burda da bir arkadaşımızın tavsiyesi de çok işinize yarayabilir; eviniz merdivenli ve yüksek katta,ama bebeğinin de conforunu ihtiyaç olrak da düşünürsek; arabada rahat uyuması gibi… bu yüzeden pusetlerden yana değilim.çünkü,ağırlığından ziyade manevranın daha önemli olduğunu düşünüyorum.
dolayısıyla merdiveni dert etmeyin,özellikle şahsi arabanız varsa veya eşiniz özel arabasıyla işe gitmiyorsa, bebek arabasını her daim arbanın bagajında veya içinde tutabilirsiniz,evden çıkarken bebeği ve anahtarı almanız yeterli.Hafif araba daha rahat sürülür diye bir kaide yoktur.

Travel sistem bebek arabaları oto koltuğu araba bazende bir portbebeden oluşur.Yeni doğan bebeğinizin arabadan eve konforu bozulmadan (uyurken ki bu çok önemlidir,ayrıca port ayrı çıkıp takıldığı için kaba görüntü ve extra ağırlıktan kurtulmuş oluruz)taşınmasında kolaylık sağladıklarından tercih edilir.Oto koltuğu planyalayan aileler bu modelleri tercih etmelidir.ana kucağı haricinde port bebenin fazla gerekli olmadığı kanısındayım.

tekerleklerin Şişme özelliği titreşimi azaltmak amacıyla düşünülmüştür.Bu tip bebek arabalarının dezavantajı ise kapatıldıklarında büyük bir yer kaplamalarıdır.ama artık kapandıkları durumda tekerlekleri kolayca yerinden çıkarılabiliyor.

bu konuyu çok araştıran biri olarak benden size tavsiye, ünlü ‘video’ sitesinde ‘y…..’ bebek arabası markasını ve özellikle modelini de yazarak izle araması yapıp, bir çok seçenekle ürünlerin profesyonel videolarını özellikleriyle detaylı uygulamalı anlatımlı seyredebilirsiniz.sonra da gidip mağazada yakından bakıp dokunmak ve karara vermek daha kolay olur,ama alternatif seçenekler çok önemli…

-stokke xplory
-concord -neo
-peg prego-scate
-jane -rider
-graco -symbio
-bugaboo -camelon

tüm araştırmalarım sonucu,yukarı da sıra vermeksizin bahsettiklerim marka ve modellerin bir kaç nüans dışında sadece fiyat farklıları var,diğer özellik ve kaliteleri aynı.hepsi çift yön,ana kucaklı,porta tek monte ediliyor,ön koruma çıkıyor emniyet kemerri dışında bu çok önemli,anne ve çocukalarla iletişimi,kucaklamayı ,alanın darlığını ortadan kaldırıyor.lastikler çıkıyor…vs.

-Qinny buzz3 ile Maxicosi -quinny zapp ve i’coo’nun,

-Peg Perego Pliko ile,İnglesina Zippy,bebe confort-lola nın da aynı kategoride olduğunu düşünüyorum.

sonra size bu arabaların ekstra özellikleri, bir birlerinden farklıları ve olumsuz taraflarından bahsedeceğim.

mesela, krafft -twist şıklığı,tekerlek modeli ve ana kucağının ayrı port olarak şaseye monte edlip tek kullanılmasıyla gayet kullanılan ürün. ama okuduğum ve duyduğum güvenilir yorumlarda çocuğun şaseden kaydığı,çok ağır olduğu,hatta gıcırdadığı şikatleri oldukça yaygın.traewl sistemde çok da ucuz değil.ama görüntüsü gayet hoş.türk malı olmasına karşın çinde üretilmesi dez avantaj.tabii ki kumaşı kötü.

chicco ,yılların profesyonel markası,gayet kaliteli,pusette alternatifi çok,ama pusete göre bence özellikle tawel sistem fiyatları yüksek. bu kadar paraya,çok daha konforlusunu ve şıkını alıp çocuğumunda rahatını düşünürüm diyen benim gibi bi anane adayı iseniz eğer…

—–

baştaki listem,dünyada ilk en iyi bebek arabası kategorisnde, bir çok ünlü ve anne tarafındanda referanslı.

-stokke xplory
(yükseklik ayarı ile anne-çocuk iletişimi,eğilmeden kullanım ve mama sandalyesi olarak da kullanılabiliyor olması en önemli özellik.bmw ve mersedes gibi üstün grupta ve fiyatıda bizim ülkemizde çok yüksek. ama lasitk ve conforda en iisi.resmen kayıyor.tek elle kullanım çok rahat.)

-concord -neo (almanya-manevra da en iyisi,bu en büyük özelliği dışında amfsörde en iyisi,yaylanıyor.iç konfor ve şase malsemesi oldukça kaliteli.kol uzması yok ama ön ve geri ayarı var. kol tutma yerleri tek parça ben ce bu çok önemli,çoğu pusette bu özellik yok ama el rahatlığı çok önemli,yumaşak doku olması çok iyi.çocuğun ayak uzatma yeri ayarlı.ytabiliyor.3 yatış çok önemli,uyuması için.ama bu ürün de özellikle ülkemizde çok pahalı.ama alabilenler iç,in gayet conforlu ve şık.

-peg prego-scate, (usa, en önemli özelliği yükseklik ayarı olması,bu arabada mama sandaleyesi olarak kullanılabiliyor.ana kucak tek monte ediliyor gayet şık ve hafif,ayrıca ilk aylarda,özellikle kış bebeği ise kılıfı kendinden çıkıp içinde,port oluyor,bu çok kullanışlı.kol uzuyor ve ayarlı.tek elle tek tık ta açılıp kolay kapanabiliyor.ödüllü,yatabikiyor,şişme lastik gayet rahat kullanım.)

-jane -rider (concorla kalite ve görüntüde çok benzer,kol ayarı var,koldan lastik sabitleme,ayak uzatma ayarı mevcut,iki kılıflı çok şık ve puf puflu.tek tıkta açılış,amafisörlü yaylı lastikler…

-graco -symbio (hepsinden farlklı exstra ve önemli özelliği çift yön kullanımı,port çıkmadan,yani ana kucağı veya şaseyi çevirmeden çift yön kullanım,diğerleri ana kucak tek tıkla kolay çıkıp takılsada çocuk içindeyken fazla ğır olacağını düşünüyorum,bence bu özellik çok gerekli,tekerlik ve kalitesiyle oldukça şık fiyatıda bu sınıfa göre gayate iyi,ülkemizde pek satıcı firma olmadığı için burdada tavsiye eden olmamış,çok şaşırıyorum neden bu rabada pek yorum yok dieye,ama bi ane adayı olarak sanırım tercihim bu olacak….. abd, kılıflı,ana kucak tek tık oturtma,rahat çift yön kullanım,şase 7.5 kg,3 yatışlı,şişme lastik,)

-bugaboo -camelon ( bu kadar kaba lastikli ma avrupada bi çok ünlünün tercihi,sebebini şimdi anlıyorum,ağır olmasına karşın oradaki evler bahçeli ve müstakil,garaja tık tık…fiyatı yüksek olmasına karşın aksesuarları ekstra satılıyor,en önemli şey tente gibşi,tentesiz olmaz,çok ta boş duruyor,lastikler gayet kaliteli,ama fazla büyük gibi,içi geniş bebek için konforlu,amafisörlü lastikler,kolay kapanıyor,ama şasesi pufpufsuz kumaş,rahat değil gibi….)

——

puset görünümünde;

İnglesina Zippy (çok rahat kullanım,hafif,tek elle açıklıp tek elle kapanabiliyor,bu çok önemli artı özellik.çok yer kaplamıyor.kaliteli güvenilir bir marka.

bebe confort -lola, son zmanlarda çok tercih edliyor,puset olamsına karşın ana kucağının ayrı tek monte edilmesi en cazip şey bence.görüntüsüde çok kibar ve şık.ysn koldan lastik sabitleme var,yatışlı,kol tutma yeri ayarlı,içe dışa yukarı dönebiliyor,fonksiyonel,kol bütün olanıda var, ben pusetleri en çok büyüzden sevemedim,küçük olması çocuğun rahat edememesi bir yana,puset kol tutma yerlerinin bütün değilde ayrı olması küçücük, rahat edilmeyek gibi geliyor…ama arka lastikleri mafisörlü.)ama sallandığını ve gıcırdadığını okudum. ama kullanım hoyrat açıp kapama olabilir çünkü gazetede de en büyük hata bu denilkiyor profesyonel yorumlarda.tekerleklerin çok ufak olması manevra ve yay sistemini olumsuz etkiliyor gibime geliyor.

-Peg Perego Pliko- bahsettiğim pusetlerle anı kategoride gayet kaliteli bir marka.diğerlerine göre tekerlek boyutu gayet ideal,içide kaliteli kılıf.

-Qunny de yatmayan model kesinlikkle tavsiye edilmiyor,aklınızda bulunsun,çocuğun uyumasıı ve rahat etmeniz çok önemli.

-maxi cosi mura 3 –lastikleri çok kaba geldi bana,ön koruma barı da diğerleri gibi tek tık ta çıkmıyor,görüntüsüde kötü.ama geniş bir şase konforlu yani,tam yatış güzel,en kötü diğer yanı da tentesi kola sabit orta şasede değil,yan,ana kucak veya portu çift yön yapmak için çıkarıp ters çevirmek gerekiyor bir de tenteyle uğraş yani… bu bahsettiğim çift yön olayı çok önemli.

-Maxicosi -quinny zapp ta ise ,gözüme hoş gelmeyen ön lastiklerin çok minik olması,yer kaplamama açısından olumlu görünsede bizim yol ve kalsırımlarımıza pek uygun olmayan küçüklükte,sanki devrikiverecek hiis uyandırıyor,ama hafif şasesi ile iyi, kaliteli güvenilir bir marka.

-bu küçük tekerleklerin dışında ama aynı markada şasesi daha geniş ve sağlam duran Maxi Cosi Foray Stroller ,gayet güzel bir görüntüye sahip.ama daha fazla yer kaplıyor sanırım,

keşke hepsine aynı anda ve aynı mekanda bakabilsek,dokunabilsek,özel arabalar gibi bir kaç saat veya gün,deneme sürüşü verseler…. ama mümkün değil… paylaşımlara devam edeceğim…

alıntı:kadınlarkulubu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>