Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma

Ortalama Bebeklerde Diş Çıkarma 6 yada 7. ay başlar. Genel olarak 18 ay’ı doldurdukları zaman, tüm bebekler ilk dişlerini çıkartmış olur.

  • Diş çıkarmaya başlayan bebeklerin tükürük salgısı çıkarmadan öncekine kıyasla çok fazla olur.Yani bebeğinizin ağzından çıkan tükürükler diş çıkarması ile ilgilidir.

Diş çıkartma işlemi ne kadar şirin gözüksede bebekler için sıkıntılıdır. Bebeğiniz ne görürse ağzına sokmaya başlayacak ve geceleri uyku problemleri yaşayacaktır. Bu durumlar normal hemen hemen tüm bebeklerde görülür.

  • Kusma veya bulantı gibi ciddi problemler oluşacak durumların diş çıkarma ile alakası yoktur. Bu tür rahatsızlıklar oluyorsa mutlaka doktora götürmelisiniz.

Bebeklerde Diş Çıkarmanın Belirtileri

  • Bebekler diş çıkarmadan önce ağızdan tükürük yoğun olarak salgılar. Tükürük bezlerinin artması sonucu oluşur.
  • Elini ağzına sık sık götürüp kaşımaya çalışır. Ayrıca çevrede ne bulursa onu ağzına götürür.Uykusu şaşabilir. Geceleri sık sık uyanıp ağlayabilir.
  • Diş çıkacağı için dişetlerinde kızarma görülebilir. Bunlar diş çıkarmanın belirtileridir ve çoğu bebek bunları yaşar.

Bebeğinizin dişinin çıktığını net bir şekilde görmek isterseniz parmağınızı temizledikten sonra (bol sabun ve su) ile parmağız ile bebeğinizin dişlerini kontrol edebilirsiniz.Dişetinde kızarma ve şişlik hissederseniz diş çıkarmaya başlamış demektir. Diş çıkarma döneminde bebekler annelerine çok düşkün olurlar. Bu sıkıntılı günlerinde normalden daha fazla bebeğinize ilgi göstermeniz onun için çok önemlidir.

Daha detaylı bilgi için mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>