Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Bebeklerde Ek Gıdaya Nasıl Geçilir? Ek Gıda Serüveni… - ocuu.net

Bebeklerde Ek Gıdaya Nasıl Geçilir? Ek Gıda Serüveni…

ekgida
Bebekler için en iyi besin ilk 6 ay sadece anne sütüdür.Anne sütü bebek için çok faydalı olmakla birlikte,hazmı kolay olduğundan bebeklerde gaz problemini de büyük oranda ortadan kaldırır.İlk 6 ay anne sütü alan bebekler,mama ile beslenen bebeklere göre daha az hastalanırlar.Çünkü anne sütünün içeriği her gün değişmekte olup bebeğin neye ihtiyacı var ise o ihtiyacını karşılamaktadır.Yine bir araştırma gösteriyor ki ilk 6 ay  sadece anne sütü alan bebeklerin diğer bebeklere göre zeka gelişimi daha üst seviyededir.
Şimdi gelelim konumuza.. Ek gıda birçok anne için içinden çıkılmaz bir hal almıştır.Herkesin kendi doğruları kendine göredir. Bunun yanı sıra her bebeğin kendine göre beslenme şekli vardır.Bazı bebek müdahalesiz yemek yemeyi severken(BLW YÖNTEMİ) bazı bebekler kaşık ile beslenmeyi tercih ederler. Peki 6 ay sadece sıvı ile beslenen bebeğime ben ilk olarak ne vermeliyim? Bu konuda verdiğimiz bilgiler genel bilgilerdir.
İlk olarak sebze püreleri ile başlanması öneriliyor.Çünkü püre pütürlü ve parçacıklı olduğu için bebeğin yutma refleksinin çalıştırılması ve hızlandırılması hedefleniyor.Doktorlar çorbayı çok önermiyorlar ilk zamanlar çünkü içinde su katkısı çok olduğu için doyuruculuk açısından hafif kalabiliyor.Daha sonra ise meyve pürelerini verebilirsiniz.. Peki ilk meyve püresi ile başlasak nasıl olur diyeceksiniz? O da olabilir tabi fakat bebekleri ilk önce tadı çok olmayan sebzelere alıştırmak için ilk sebze diyoruz. Çünkü ilk meyve püresi yiyen bebek daha sonra sebzeyi tadından dolayı reddedebilir. Daha sonra da öğünlerinize yoğurt ekleyebilirsiniz. Bir sabah bir akşam olmak üzere iki öğün yapabilirsiniz.Fakat başladığımız ilk günler ek gıda miktarını oldukça az tutuyoruz.Hafta hafta arttırarak ilerliyoruz. Şunu da unutmayalım bilinçli anneler. 3 gün kuralı.. Nedir bu 3 gün kuralı? Bebeğimizin bir meyvenin veya sebzenin tadına alışabilmesi ve damak tadına uyup uymadığını anlama süresidir. Mesela Havuç  ile başladık diyelim.3 gün boyunca havuç vermeye devam edicez..  Yoğurt demiştik üstte.. Bebeklerimize vereceğimiz yoğurdumuzu evimizde kendimiz yapmamız gerekiyor.Hazır yoğurtlarda bir sürü katkı maddesi olduğundan bunları kesinlikle tercih etmiyoruz.. Ev yapımı yoğurt nasıl yapılır bilmeyenler için sizi de düşündük 🙂
Ev Yapımı Yoğurt:

  • 1 Litre süt
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Çay kaşığının ucuyla tuz (ya da şeker)

Yapılışı
*Sütü çelik tencereye koyup orta ateşte kaynayana kadar pişiriyoruz, köpürmeye başlayınca kepçeyle havalandırarak karıştırıyoruz ve altını biraz kısıyoruz.
*Sütün; üçte biri azalana kadar bu şekilde karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Nasıl anlarım diye düşünmenize gerek yok tencerenin kenarına bakınca yaklaşık 1 parmak eksildiyse tamamdır
*Ocaktan alıp bir kenarda soğumaya bırakıyoruz. Benimki 15 dakika bekleyince istenilen sıcaklığa geldi.
Anlamak için; serçe parmağımızı sütün içine sokuyoruz, içimizden 7 saniye sayıyoruz, parmağımızın o ana kadar zor dayanması lazım. Eğer bu sıcaklıktaysa mayalanma zamanı gelmiş demektir.
*Ufak bir kabın içine yoğurt ve tuzu koyup, pürüzsüz hale gelene kadar iyice karıştırıyoruz. Ardından tenceredeki sütün içine döküyoruz, sütten kaba biraz alıp, boşaltıp içinde yoğurt kalmayana kadar tekrarlıyoruz.
*Tenceredeki sütün güzelce karışmasını sağlıyoruz ki her yanı mayalansın.
*Mümkünse cam olan yoğurt kaplarına döküp, ağzına kapağını kapatmadan, 10-15 dakika kadar 50 derecede çalıştırıp kapattığımız fırına, koyuyoruz.
*Fırının kapağını hiç açmadan 4-4, 5 saat bekletiyoruz.
*Sürenin sonunda çok sallamadan, yine ağzı açık olarak buzdolabına koyuyoruz.
*7 saat süreyle buzdolabında bekletip, kapağını kapatabiliriz.
* İşte siz de taş gibi, enfes bir yoğurt yaptınız, ellerinize sağlık.

Notlar:
* Mayalanırken ağzını açık bırakmak çok önemli; kapağını kapatırsanız buharından yoğurdunuz sulanacaktır.
* Eskiden kat kat sardığınız örtülerden, aman dokunmayayım, kımıldamasın telaşlarından fırınlar sayesinde kurtulmuş oluyoruz.
* Yazın fırını ısıtmamıza gerek yok, fakat kışın 50 derecede ısıtılmış fırına koyarsak daha iyi bir sonuç elde ediyoruz.
* Mümkünse ev yoğurdunu maya olarak kullanırsak daha doğal olacaktır, fakat ben Foça Hazır yoğurttan mayalayınca da sonuç mükemmel oldu, her hazır yoğurtta aynı sonucu elde edebilir miyiz bilmiyorum.
* Uzun ömürlü sütlerde koruyucu kullanıldığı için en azından ev yoğurdunu onunla yapmak istemiyorum, ben günlük Sütaş Süt kullandım, uzun ömürlü sütlerle daha cıvık yoğurt oluyor, tavsiye etmem.
* Babam açık süt kullanıyor, Tire ve Atatürk orman çiftliğinin günlük sütleriyle de enfes oluyor.
* Sütü havalandırarak karıştırırsak içinde suyun daha kolay buharlaşmasını sağlarız.

Yoğurt yapımı da anlaşıldığına göre şimdi biraz da BLW yöntemi nedir onu inceleyelim.. İngilizcesi Baby Led Weaning.. Bu yöntem bir nevi bebeğinizin kendi kendine beslenme yapma şekline denir.Bu yöntem bebeğinizin kendi kendine yeme becerisini geliştirir. Bu yöntemde yiyecekler bebeğe bütün olarak sunulduğu için bebeği tek başına bırakmamak ve göz önünde tutmak gerekmektedir. Eğer bebek kendi başına yemekte zorlanıyorsa biraz daha büyümesini beklemelisiniz ve zamanı geldiğinde tekrar bu yöntemi sunabilirsiniz.

Bebeklerinizle Beraber Sağlıklı Beslenmeler Bilinçli Anneler 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>