Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Bebeklerinizi sallayarak uyutmayın - ocuu.net

Bebeklerinizi sallayarak uyutmayın

Gece geç saatlere kadar uyumayan, Sabah uykusunun en tatlı olduğu erken saatlerde kalkan ve hele hele misafirlikte çok ağlayan bebekleri uyutmanın kolay bir yolu var. Sallamak. Ancak bu sallama adeti eski zamanlardan bu yana yapılan ve her ebeveynin çok kolaylıkla başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntemle uyutulan veya uyutulmaya çalışılan bebekte çok ciddi kalıcı hasarlar oluşturmanız; hatta ölümüne sebebiyet vermeniz mümkün. Sarsılmış Bebek Sendromu olarak tıp literatüründe yerini alan bu yöntem oldukça tehlikeli. Bebeğin gelişimi esnasında kafa yapısı vücut yapısından güçlü olduğu için boyun kısmı zayıf bir durumdadır. Ve bebeğe göre çok güçlü bir elin salladığı vücudun koyabileceği direnç ne yazık ki çok düşüktür. Baş güçlü gövde cansız ve boyun kısmı da güçsüz olduğu için beyin damarlarında yırtılma, sinirlerin yırtılması gibi zararları belkide o an için fark edilemeyecek ve ileride kötü sonuçlara sebebiyet verecek durumlara yol açabilir. Çok sarsılan bebeklerin ölüm oranı ne yazık ki 3/1 oranında ve bu oran ne yazık ki hala aynı değerleri koruyor. Bilinçsiz anne ve babanın bu şekilde bilinçsizce yetişmesinin en önemli faktörlerinden birisi de ne yazık ki hastanelerimiz. Hastane ve sağlık ocakların da yeterli bilgiyi alamayan anneler bebeği uyutmak için bu yolun doğru olduğunu; Daha doğrusu her bebek bakan annenin yaptığı hatayı kendisine yol olarak seçiyor ve bazen katlanılmaz sonuçlara doğru gittiğinin farkına bile varamayabiliyor.

Bebeğin ilk günlerinde bıngıldak dediğimiz kısmın açık, beynin gelişmemiş ve hala çok yumuşak bir dokuya sahip olması nedeni ile bebeğin kafasına dışarıdan gelebilecek her türlü dokunsal etki bir şekilde etkisini gösterecektir. Bu etkilerin vücudu henüz sıvı misali bir bebeğe yapıldığında görebileceği zararı az çok tahmin etmek te pek zor olmasa gerek. Bebeğin biraz fazla sallanması bazen de omurilik hasarlarına yol açabileceği de malesef anneler tarafından bilinememektedir. Bebeğinizin vücudu yaklaşık ortalama 1 yaşına kadar çok narindir. Yürüme ile birlikte bu oran düzenli ve hızlı bir şekilde narinlikle ters orantılı olarak gelişir. Bu yüzden yürüme safhasına gelmemiş bebeklerin boyunlarının alt kısmına destek olacak; Kafalarının birden bire düşmesini, sağa sola yapla yapmasını ( Bazı annelerin hoşuna gitse de ) önleyecek tedbirler alınması gerekmektedir. Aslında ayakta sallamak veya uytumak için bebeğin vücudunu bilinçsizce sallamak gözden tutun da en ücra köşesine kadar bozukluklara yol açabilir. siz siz olun kesinlikle ve kesinlikle bebeğim uyumuyor diye ayaküstü sallama yapmayın.

Değerli anneler bir de kesinlikle bebeğin ağlamasını huzursuzluk, uykusuzluk, vücüdunda bir rahatsızlık olarak görmeyin ve sallayarak uyuttuğunuz bebeğin de işe yararmış bu uygulama diyerek sallamaya devam etme hatasına düşmeyin. Bebeğin ağlaması zaten çok normal birşeydir. Gazı vardır, bir yerinde sıkıntısı vardır, açtır, eli ayağı kaşınmıştır, En önemlisi sizinle iletişime geçmek içindir. Siz konuşamıyor olsaydınız ne yapardınız. Büyük ihtimalle bağırırdınız. Bebek te aynı şekilde. Konuşamadığı için iletişim yolu olarak ağlamayı seçiyor. Siz siz olun bebeğinizi büyütürken ileri de başınıza gelebilecekleri düşünerek, Bebeğinizin ileride başına gelebilecekleri ddüşünerek büyütün.

Bir İnsan kolay yetişmiyor. Dikkat edelim dikkatli büyütelim.

Bebeklerinizi sallayarak uyutmayın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>