Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Bedelli Askerlik Başvurusu - ocuu.net

Bedelli Askerlik Başvurusu

Bedelli Askerlik Başvurusu

Bedelli askerlik ile ilgili kanun tasarısı mecliste kabul edildi. Yasaya göre, her ne sebeple olursa olsun henüz askerlik görevini yapmamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil olmak üzere daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na uygun yükümlüler, istekleri halinde bu Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları gerekmektedir. 18 bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme yapmaları şartıyla askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılacaklar. Hakları saklı, yoklama kaçağı idari adli soruşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlarda sona erdirilecek.

2015 yılında ülkemizde bedelli askerlik gerçekleştirilecek, başvurular ile yeni yılla birlikle alımlar başlatılacak.

Uygulama kapsamında ödenecek paralar, Savunma Sanayii Destekleme Fonu adına belirli bankalarda açılacak hesaba yatırılacak.

Uygulamadan yararlanabilme şartını taşıyan yaklaşık 640 bin asker yükümlüsü bulunmaktadır. Ücretin önceki uygulamalara göre daha cazip olması nedeniyle başvuru sayısının 200 bine yaklaşabileceğine dair beklentiler bulunuyor.

Bedelli askerlik durumunda, birliğe teslim olmak zorunlu olmadığı için işyerinden ayrılma durumu söz konusu olmayacaktır. Bir gün bile askerlik yapılmayacağı için bedelli askerlik yapacak işçilerin işyerlerinden ayrılarak kıdem tazminatı alma hakları bulunmamaktadır.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>