Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Bilgisayar Başında Otururken Maruz Kaldığımız Zararlar - ocuu.net

Bilgisayar Başında Otururken Maruz Kaldığımız Zararlar

bilgisayar-basinda-cok-oturmak

Bilgisayarlar hayatımızın değişmez parçaları. Bununla beraber gerek hobi amaçlı gerek iş gereği gününü bilgisayar başında geçirenleri bekleyen bazı sağlık sorunları var. Bu cümle akla hemen göz bozukluğunu ve göz tembelliğini getirir. Elbette bilgisayar ekranının göz sağlığımıza verdiği zarar ölçülemez boyutlarda. Ancak sadece bununla sınırlı olmadığını bilmenizi isterim.

Bilgisayar başında geçirdiğiniz vakit esnasında duruşunuzdan, el konumunuza, ayaklarınızın pozisyonundan, boyun hareketlerinize kadar çok ciddi bir hareket problemi yaşayabilirsiniz. İlk olarak oturuş biçiminiz ve oturduğunuz sandalye çok önemlidir. Dik bir duruşla bel kısmınızı arkaya doğru değil kendinizi yukarı doğru itmelisiniz. Böylece bel ve göbek bölgenizde aşırı yağlanma, felç ve fıtık olasılığı azalırken uyuşma ve tutulma belirtileri sona erer. Mouse tuttuğumuz elimizin sürekli avuç başlangıcının masaya teması ancak parmaklarımızın Mouse üzerinde durması eklemler için son derece zararlıdır. Masa yüksekliği ve ekran boyutu yeterli düzeyde değilse ekrana doğru açıdan bakmak için boynumuzu zorlarız. Bu ani boyun hareketleri boyun kireçlenmesinin aniden çözülmesine sebep olabilir.

Ayaklarımızı genellikle bilgisayar masasının altına uzatmalı, bir süre sonra oturur pozisyona getirmeli, bazen sağa ve sola hareket ettirmeliyiz. Sürekli aynı pozisyonda tutmak son derece zararlıdır. Göz sağlığı için ekran koruyucu, zararlı ışınları kesen kaliteli bir monitör kullanmak her zaman çok önemlidir. Gözlük kullanımı zararlı ışıklardan en az etkilenmenin güzel bir yöntemidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>