Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Cep Telefonunuz Çalındığında Yapmanız Gerekenler - ocuu.net

Cep Telefonunuz Çalındığında Yapmanız Gerekenler

 

cep-telefonum-calindi

Günümüzde cep telefonları hayatımızın vazgeçilmezleri haline dönüştü. Ancak bu durum hırsızlık ve gasp olaylarının artışında ciddi pay sahibi oldu. Çünkü artık neredeyse herkesin cebinde bin liralık cep telefonu bulunuyor. Hırsızların iştahını kabartan telefon hırsızlığı ise bu açıdan yayılarak hızla büyüyor. Bu konuda güvenlik kurumları çalışmalarını sürdürürken BTK yani Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından bazı açıklamalar yapıldı.

Bu açıklamalara göre cep telefonunu kaybeden ya da rızası dışında çalınan bireylerin uygulaması gereken bazı noktalar var. Çünkü çalınan cep telefonunuz farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu amaçlar içinde terör örgütü, uyuşturucu kaçakçılığı ve insan tacirliği gibi ağır suçlar bulunabiliyor. Bu yüzden telefonunuz çalındığında ilk yapmanız gereken şey BTK ihbar hattını arayarak durumu izah etmeniz. 0312 294 94 94 numaralı telefon hattına 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz, telefonu en son kullandığınız zaman ve IMEI numarasıyla oluşturacağınız talep doğrultusunda telefonun başka sim kartlarla çalışması engelleniyor.

Bu blokeyi GSM şirketinizi arayarak kendi hattınız içinde uyguluyorsunuz. Böylece hırsız telefonunuzu hiçbir şekilde kullanamıyor. Sonrasında Emniyet müdürlüğü ya da karakol ile suç duyurusunda bulunarak telefonunuzun bulunmasını talep ediyorsunuz. Telefonunuz bulunduğunda size teslim ediliyor ve BTK ihbar hattını arayarak yaptığınız bloke işlemini geri kaldırabiliyorsunuz. Mağduriyet yaşamamak için son derece dikkat edilmesi gereken bir konu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>