Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Çift Ana Dal Nasıl Yapılır? - ocuu.net

Çift Ana Dal Nasıl Yapılır?

 

cift-anadal-nasil-yapilir

Çift ana dal yapmak birçok öğrencinin merak ettiği olaylardan birisi. Bir üniversite öğrencisinin lisans eğitimi aldığını düşünelim. Birinci ana dalı olarak geçen bölümünün haricinde bir bölüm ya da programda eğitim alması çift ana dal olarak adlandırılır. Ancak aynı zaman dilimi içerisinde iki bölümün derslerini alması ve vermesi gerekmektedir. Böylece iki lisans diplomasına sahip olur.

Çift ana dal yapmak için ciddi anlamda başarılı olmanız gerektiğini unutmayın. Şu şekilde maddeler halinde çift ana dal yapmanın yollarını sıralayabiliriz.

  • Birçok üniversitede çift ana dal başvurusu yapacak öğrencinin genel ortalamasının 4 üzerinden 2.50 olması istenmektedir.
  • Bazı üniversitelerde bu 2.80, 3.10 ya da 3.40 gibi gözlemlenebilir. Bölüm ve üniversitenin kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.
  • Çift ana dal yapabilmek için bir öğrencinin 3.ara dönemden sonra başvuru yapması gerekir. Bu noktada 5.ara döneme kadar çift ana dal başvurusu yapmamışsa bu hakkını kaybeder.
  • Eğer çift ana dal yapmaya başladıysanız başarınızı stabil tutmak zorundasınız. Eğer belirli bir not ortalamasının altına düşerseniz çift ana dal programınız iptal edilir ve birinci lisans eğitiminizi almaya devam edersiniz.
  • Çift ana dal başvurusunu yaptınız ve eğitimi alıyorsunuz. Ancak birinci lisans eğitiminiz bitti. İkinci ana dalınızı bitiremeseniz bile ilk diplomanızı alıyorsunuz.

Genellikle birbirine yakın bölümlerin tercih edilmesi kredi ve ders yükü açısından mantıklı olandır. Örneğin Finans ve Muhasebe, Sosyoloji ve Psikoloji, İşletme ve Ekonomi gibi çift ana dal örneklerine fazlaca rastlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>