Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Çiğ Köfte Tarifi - ocuu.net

Çiğ Köfte Tarifi

Biberlerimizi köfte yapımından yaklaşık bir saat önce ılık suda ısıtıyoruz. Biberlerin saplarını ve çekirdeklerini ayıklıyor, bir kaşık bulgurla birlikte havanda iyice eziyoruz.

Diğer taraftan bonfilenin sinirlerini çıkarıyoruz. Et kütüğünde tokmakla döverek macun haline getiriyoruz. Döverken eti, bıçağın ağzıyla tokmağın altına topluyor ve tokmağı arada sırada ısıtıyoruz. Bir taraftan da bulguru, yıkamadan biberle birlikte büyükçe bir tepsiye koyuyoruz. Yeterli miktarda tuz ve kimyon atıyoruz. Sonra yarım bardak su serpiyor ve avucumuzla sürte sürte yaklaşık 40 dakika boyunca yoğruyoruz.

Yoğururken bulgur birleşinceye kadar ara sıra su serpiyoruz. Kıymayı ilave ediyor ve yaklaşık olarak 15 dakika daha yoğurmaya devam ediyoruz. Bundan sonra köfteyi iri ceviz parçaları büyüklüğünde bölüyor ve ıslak avuçla sıkarak şekil veriyoruz. Afiyet olsun.

Not: Köfte kıymasını çoğu kişinin evde yapma imkanı yoktur. Onun yerine kasaptan hazırda alınabilir. Ama burada tarifi bozmamak adına evde yapılan şeklini yazdık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>