Deep Web Nedir? Ne İşe Yarar?

Deep-Web-nedir-ne-ise-yarar
İnternet çok geniş bir alan ve birçok siteyle çoğuna aşina olduğunuzu düşünebilirsiniz. Peki, şu anda dünya üzerinde insanların bildikleri sitelerin ve internet bilgilerinin tüm internetin sadece %5’ini oluşturduğunu söylesek ne tepki verirdiniz? Muhtemelen geri kalan %95’lik bölümü merak edersiniz. Bu kısım Deep Web denilen bölüm ve burası gerçekten sanıldığından tehlikeli olabilir.

Deep Web internetin erişilmeyen yüzü diyebiliriz. Deep Web kısmına erişebilmek için profesyonel bir internet gezgini olmanız gerekiyor. Bununla beraber bu kısımda bulunan içerikler ilginizi ne kadar çeker orası da tartışma konusu. Deep Web içinde yer alan sitelerin içerikleri genellikle yasa dışı faaliyetler ve doküman verilerinden oluşur.

Örneğin bir ülke sırlarını deşifre eden gündem olan ünlü site Deep Web üzerinden açığa çıkmıştır. Yine türlü alternatifleri arasında çocuk pornosu, katiller, sahte para ve uyuşturucu furyaları, gizli örgütlerin mesajlaşma sistemleri, çok fazla duyulmamış dinsel ya da toplumsal örgütlerin ulaşılabileceği mecralar olarak sıralanabilir. Yani normal bir insanın pek ihtiyaç duymayacağı genellikle illegal içeriklerin bir arada bulunduğu platformlar diyebiliriz.

Deep Web için söylenebilecek şeyler ne yazık ki sınırlı. Çünkü günümüzde kimse tam olarak işlem hacminin, orada neler olup bittiğinin, ne gibi içeriklerin gerçek olduğunu kanıtlarıyla sunamamaktadır. Buna karşın milyarlarca doların döndüğü kirli işlerin buradan döndüğüne ilişkin tahminler vardır. Deep Web ortamında sitelerin uzantıları ve isimleri son derece karmaşık yapılardan oluşur. Normal mail servisleri ve sosyal hesaplarınız bu alanda hiçbir işe yaramaz. Kendine özgü dinamikleri bulunan internetin en tehlikeli bölümüdür Deep Web.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>