Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Derimiz Neden Buruşur? - ocuu.net

Derimiz Neden Buruşur?

                İnsan vücudu tamamen koordineli çalışan bir mekanizmadır. Vücutta olan her etkiye karşı bir tepki vardır ve hiçbir şey boşuna değildir. En önemsiz bulduğunuz kıllar bile bir işlev gerçekleştirir ve bir görevleri vardır. Kılların en büyük görevlerinden biri su ile alakalıdır. Kıl köklerinde bulunan yağ ve yağ bezeleri bir işlev gerçekleştirir. Bu işlevlerden biri su ile temas eden vücudun deri altından yağ üretmesi ve derinin su geçirmesini engellemesidir. Bu saye de vücudumuz su geçirmez.

                Fakat insanların bazı bölgelerinde kıl yoktur. Kıl olmaması yağ bezesi olmaması da anlamına gelmektedir. Göz kapakları ile parmak uçları bu bölgelerden biridir. Buralarda kıl çıkması imkansızdır. Yağ tabakası eksik olan bu bölgeler, bazı durumlara neden olabilmektedir. Su ile temas eden bu bölgeler su geçirebilir. Suyun içerisinde fazla kalmış olduklarında bu bölgeler su alır. Deri belirli bir miktardan fazla suyu almaya başladığında artık taşıyamaz hale gelir ve deri de genleşme başlar. Özellikle bu su sıcak ise genleşme çok daha hızlı yaşanır.

                Banyo yaptıktan sonra ellerimizin ya da parmaklarımızın vs. buruşmasının nedeni budur. İlk okulda cisimler üzerinden anlatılan genleşme konusu tamamen vücudumuzda da geçerli olmaktadır. Asfalt olan yolların çok sıcak havalarda bozulması, yıpranması ve ya tellerin daha fazla sarkması ile tamamen aynı olaydır. Temel fizik olayı her cisim ve canlı için geçerlidir.

Derimiz Neden Buruşur2

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>