DGS İçin Kayıtlar Ve Ayrıntılar

dgs-kayit-basvuru-ayrintilar
DGS yani Dikey Geçiş Sınavı bir meslek yüksekokulundan mezun olan 2 yıllık mezunun 4 yıllık lisans eğitimi alabilmesi için girdiği sınavdır. Her sene düzenli olarak yapılan ve önceki mezunlar dahil olmak üzere o yılın mezunlarını kapsayan sınav 26 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşecektir.

Dikey geçiş sınavı için başvurular normal şartlarda Mayıs ayı içinde belirlenir. Büyük ihtimal geçen yıllarda olduğu gibi Mayıs 2015 ortalarında başlayacak ve Hazirana kadar sürecek olan başvuruların ücretleri ise sınav ücreti 50 TL, Kılavuz ücreti 2 TL, yeni şifre ücreti 2 TL olmak kaydıyla belirleniyor.

ÖSYM üzerinden yapılan başvuru sonrasında Ziraat Bankası bankamatiği üzerinden yapılan ödeme sonrasında başvurunuz onaylanıyor. DGS sınavı sayesinde ön lisans mezuniyetinizi lisans eğitimine taşıyabiliyorsunuz. Bu yüzden son derece önemli bir sınav diyebiliriz. DGS giriş şartları belli maddelerden oluşmaktadır. Bu şartları yerine getirdiğinizden emin olarak başvurmanız daha sağlıklı olacaktır. Sınava giriş şartları mezuniyet, uyruk, ders ortalamaları, başarı durumu, alttan kalan ders ve staj eğitimleri gibi konuları kapsamaktadır. Tüm bu konularda gerekli açıklamaları alacağınız kılavuzda bulabilmeniz mümkündür.

DGS sınav kılavuzunu dikkatlice inceleyerek hareket etmelisiniz. Aksi halde yanlış bir adımla boşuna başvuru yapmış olabilirsiniz. DGS tercih sayısı 16 iken dikkat edilmesi gereken nokta kontenjan sayılarıdır. Son derece düşük kontenjana sahip okullara rastlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>