Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Ebeveynlerin Çocuklarına Yapmaması Gerekenler - ocuu.net

Ebeveynlerin Çocuklarına Yapmaması Gerekenler

Çocuklar genel olarak 2 ve ya 3 yaşından sonra, öğrenmeye açık olurlar. Bu nedenle sürekli sorular sorarlar. Anne ve ya babalar bu sorulardan kaçınmamalı ya da çocuklarını geçiştirmemelidir. Çocuk öğrenmek istiyor ise, her soruya doğru ve yerinde cevaplar verilmelidir.

Çocuklarınıza olan davranışlarınızda en büyük hata ona emirler vermektir. Yaptırmak istediğiniz şeyi nazikçe istemelisiniz. Eğer emir verip, üzerine bir de “yapmazsan döverim” gibi tehditler savuruyorsanız, bu çocuğunuzu kinci ve inatçı yapar.

Çocuklarınızdan yapamayacağı şeyleri istemek, onda özgüven sorunu yaratır. Ayrıca küçük yaştan itibaren din ile korkutmak da sakıncalıdır. Dinin baskıcı yönlerinden dolayı, ileride inançsız olma durumu daha yüksek olacaktır.

Çocukları yalancı yapanlar aileleridir. Yerine getiremeyeceğiniz sözleri vermek, çocuk doğruyu söylediğinde kızmak, cezalandırmak ileride çocuğunuzu yalancı yapar. Ayrıca kendi çocuklarınızın yanında dedikodu ya da iftira gibi davranışlarda bulunursanız, bunlar çocuklarınıza yansıyacaktır. Sizin bakış açınız karamsar ise, çocuğunuzun ki de öyle olacaktır. Onunla ilgilenmezseniz, onu asi olarak yetişmesine neden olursunuz. Sürekli bir şeyler yedirirseniz, obur olmasına neden olursunuz. Ayrıca yaptığı şeyleri beğenmez, takdir etmez hatta “bundan bir halt olmaz” gibi söylemlerde bulunursanız bu da çocuğunuzun özgüvensiz olmasına neden olur.

Çocuğunuzun sahip olduğu zekayı değerlendirmeyin. Kimi çocukların zekası çabuk gelişir, kiminin ki geç. İleri zekalı olduğunu bilmek çocuğu şımartır, zekasının düşük olduğunu bilmek ailede yıkıma neden olur.

Ebeveynlerin Çocuklarına Yapmaması Gerekenler 3

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>