Ekran Kartlarının Paylaşımlı veya Paylaşımsız Olması Ne Anlama Gelir?

Birçok kişi yeni bir bilgisayar alacağı zaman, işlemci ve RAM miktarından sonra bakacağı özelliklerin hemen başında ekran kartının belleği gelmektedir. Ekran kartının özellikleri arasında 1 GB, 2 GB gibi ekran kartının belleği yazılırken, yanında bir de “paylaşımlı” veya “paylaşımsız” ibaresi bulunur. Peki bu, kullanıcının ne işine yarar?

Burada “paylaşımlı” denilirken kastedilen şey şudur; bu ekran kartı eğer 2 GB ise, aslında bu 2 GB bellek ekran kartının kendi üzerindeki bellekten değil, bilgisayar içerisindeki RAM’den kullanıyor demektir. Bu durumda bilgisayar içerisindeki RAM kapasitesinin bir kısmı ekran kartı için kullanılıyor demektir. “paylaşımsız” derken kastedilen şey de ekran kartının kendi üzerinde gerekli belleğin bulunduğu ve bunun için bilgisayarın içerisindeki RAM miktarından herhangi bir şey kullanmadığı anlamına gelmektedir.

Daha Avantajlı Olanı Hangisidir?

Eğer satın almak istediğiniz bilgisayarınızı, çizim programlarını kullanmak veya üst düzey grafik işlemci gerektiren oyunlar oynamak için kullanacaksanız, bu konuda paylaşımsız ekran kartlarına ihtiyacınız var demektir. Çünkü bu durumda paylaşımsız ekran kartları gerekli performansı gösterirler. Paylaşımlı ekran kartları ise bu durumun tam tersine bilgisayarın sahip olduğu RAM miktarının bir kısmını kullanacaklarından bilgisayarın performansını düşüreceklerdir.

Bunun yanı sıra paylaşımsız ekran kartları çok fazla enerji tüketirler. Bu yüzden dizüstü bilgisayarların şarjlarını çok harcarlar. Paylaşımlı ekran kartları ise tam tersine çok enerji harcamazlar.

Benzer şekilde paylaşımlı ekran kartına sahip bilgisayarlar daha uygun fiyatlı olurken, paylaşımsız ekran kartına sahip olanlar daha yüksek fiyattan satıştadırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>