Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Emekli Maaşları Neye Göre Hesaplanır? - ocuu.net

Emekli Maaşları Neye Göre Hesaplanır?

emekli-maaslari-neye-gore-hesaplaniyor

Emekli olacakların en çok merak ettiği konulardan biriside emekli maaşının ne kadar olacağıdır. Emekli maaşı nasıl hesaplanır anlatmaya başlasak anlaşılmaz derecede karışıktır. Bu yüzden genel tabirlerle neye dayanarak hesaplandığını ve kaça ayrıldığını sizler için derledik. Emekli maaşları 3 ayrı döneme göre hesaplanır.

  • Dönem, 31.12.1999 tarihine kadar olan çalışma süresi
  • Dönem, 01.01.2000 tarihi ile 30.09.2008 tarihi arası çalışma süresi
  • Dönem, 01.10.2008 tarihi ve sonrası çalışma süresi

Sigortalının bu dönem içerisinde OYK yani ortalama yıllık kazancı baz alınır. Buna dayanarak Gösterge x Katsayı x ABO formülü kullanılır. Katsayı olarak 12.000 alınır. ABO, Aylık Bağlama Oranı kısaltması olarak formüle dahil olur. İşletmenin göstergeyi hangi seviyede yaptığı oldukça önemlidir. 1.Dönem için uygulanan bu formülü diğer dönemler takip eder.

2.Dönem için 2008 yılına kadar TÜİK tarafından belirtilmiş resmi TÜFE ve GH baz alınır. O günün şartlarına uyarlanarak toplam kazanç elde edilir ve prim gününe ulaşılır. OGK yani ortalama günlük kazanç 30 ile çarpılarak aylık maaş tutarı belirlenir. Bu noktada 3.dönem emeklileri 2 ile aynı hesaplamayı yapar. Sadece Gelişme hızının payı düşürülerek emekliye bir ket vurulmuştur. Sadece %30’u hesaplamaya dahil edilir.

Emekli maaşı 2015 yılında ne kadar oldu sorusu aslında kısmen aynıdır. Yani aynı mantıkla yapılan hesaplamaya Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zamlar haricinde bir artış gelmez. Bununla birlikte artış % ile belirlenir ve maaşlara uygulanır.

Emekli Maaşları Neye Göre Hesaplanır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ali Mutlu dedi ki:

    Babamın amcamın emekli olmasına 2 ay kaldı en çok merak ettiğim konulardan bir tanesi amcam da merak ediyor acaba neye göre hesaplayıp maaş veriyorlar diye aydınlatıcı ve bilgilendirici yazınız için çok çok teşekkür ederim.

Sayfa başına git
} ?>