Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Emeklilik Yaşları Kaç Oldu? - ocuu.net

Emeklilik Yaşları Kaç Oldu?

emeklilik-yaslari

Emeklilik birçok insanın hem rahat etmek için beklediği hem de kara kara düşündüğü dönem. Maaşlardan ziyade emeklilik yaşının çok yüksek olmasından dem vuruyorum. Son gelen güvenlik yasası reformu ile birlikte tamamıyla değişen emeklilik yaşları belli standartlara getirildi. Bildiğiniz gibi emekli olabilmek için 3 duruma ihtiyacınız var.

  • Tamamlayacağınız sigorta yılı (Hizmet süresi)
  • Tamamlayacağınız prim
  • Tamamlayacağınız yaş

Burada prim ve sigorta yılı her zaman sabit olarak kalıyor diyebiliriz. Ancak yaş konusunda aynı şey mümkün değil. Son gelen sosyal güvenlik reformu neticesinde her şey 1999’da değişti. Buna göre 1999 ve sonrasında sigortası başlayanlar için erkeğin emeklilik yaşı 60, kadınların emeklilik yaşı 58 oldu. Tabi 25 yıl hizmet süresini doldurmuş olması şartıyla.

Eğer yapılan reformun üzerinden yani 1999 sonrasında sigortası yapılan bir birey söz konusuysa 2036 yılına kadar emeklilik yaşı 60 olacak. Fakat sonrasında bir yıl arayla tek artarak 2044 yılında 65’e ulaşacak. Aynı şekilde kadınların emeklilik yaşı da 2036 yılına dek 58 olarak sabit kalacak. 2048 yılında ise 65 yaşına ulaşmış olacak. Tabi bu noktada 1999 sonrasında işe girmiş olması şartına dikkat etmek gerekiyor.

Bu emeklilik yaşlarında 7.000 prim günü ile en az 4.500 prim günü olan emeklilik dereceleri baz alınmıştır. Genel geçer bir kavramla emeklilik yaşının 60 olduğunu söylemek mümkün. İnternet üzerinden emeklilik yaşlarına yönelik detaylarını öğrenmek için Buradan konumuzu inceleyebilirsiniz. bu ekrandan mesleklere göre de yaş haddi öğrenilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>