Erken Seçim Ne Zaman

erken-secim-ne-zaman

7 Haziran seçimleri bittikten sonra iktidarı kazanabilen bir parti olmadığından ötürü koalisyon görüşmeleri yapılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından koalisyon görevi sırasıyla verilmeye başlandı. Yaklaşık 60 gün boyunca süren görüşmeler hep zıt kutuplaşmalarla sonuçlandı. Netice itibariyle koalisyon kurulamadı.

Bu durumun neticesi olarak geçici hükümet gündeme geldi fakat çoğunlukla reddedildi. Dışarıdan destekli koalisyon denendi fakat muhalefet partilerinin anlaşamamaları durumundan dolayı kurulamadı. Sonuç itibariyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elinde bulunan süreci kısaltma durumuna karar verdi. YSK ise Anayasanın 104 ve 116. Maddeleri uyarınca bu kararı onadı ve erken seçime gidilmesi planlandı. Haziran ayı seçimlerinde verilen milletvekili listelerini yenileme talebi kabul edildi. Buna göre erken seçimde partilerin milletvekili adaylarını tekrardan düzenlemeleri mümkün görünüyor.

Seçimin tarihi tartışılmaya başlandığında bir partinin önerisi 8 Kasım 2015 oldu. Ancak Yüksek Seçim Kurulu kış aylarında özellikle doğu bölgelerinde bu tarihin sorun olacağından yana fikir yürüttü. Son olarak 1 Kasım 2015 tarihi belirlendi. Genel seçimin tekrarının yapılacağı tarih yine Pazar gününe denk geliyor. Bu sefer sandıktan çıkacak olan sonucun ne olacağı ise şuan için anket firmalarının varsayımlarından az çok ortaya çıkıyor.

Türkiye için tarihi bir seçim olarak nitelendirilen bu seçimde tüm hazırlıklar bitme noktasına geldi. Erken seçim ne zaman diye merak eden vatandaşlar içinse tarih 1 Kasım 2015.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>