Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Evde Suda Doğum Nedir Faydaları Zararları - ocuu.net

Evde Suda Doğum Nedir Faydaları Zararları

Yeni trend evde suda doğum

Avrupada geçtiğimiz senelerde trend haline gelen suda doğum artık Türkiye’de trend olmaya aday.
Ülkemizde normal ve sezeryan yaygın olarak kullanılan doğum yöntemleriydi. Fakat ilk kez Fransa’da 1803 yılında doğumu kolaylaştırmak için hamile bir kadının küvete doldurulmuş sıcak suya girmesi ile başlıyor. 1980’li yıllarda İngiltere ile başlayıp önce bütün avrupada sonrada Amerika’da, güvenli ve rahat doğum yöntemi olarak kullanılmaya başlanıyor. Şimdi ise suda doğum, Türkiye’de bazı özel hastanelerde kullanılmaya başlandı. Hastanede özel kurulan havuzlarda gerçekleştiriliyor.

Ülkemizde, Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi sosyal güvencesi olanlara ücretsiz olarak suda doğum hizmeti vermektedir. Bunların dışında bir kaç devlet hastanesi ve özel hastanede yapılmaktadır. Son zamanlarda yaygınlaşan yeni bir yöntem ise evde şişme havuzlar kullanılarak özel doktor gözetiminde suda doğum yaptırılıyor. Şimdilik Bodrum, Marmaris ve Bursa’da 3 doktor ve ebe hemşire desteği ile kontrol altında evde suda doğum yaptırılıyor.

En son apokalipto filminde, başrol oyuncumuzun hamile karısı kuyuya dolan yağmur suları içinde doğum yapıyordu. Şimdi ise dünyanın neredeyse her yerinde aktif olarak yapılan suda doğum şimdi Türkiye’de ilgi odağı oldu.

Suda doğumun anneye faydası neler?

Sıcak su vücudu rahatlatan endorfin hormonunun salgılanmasını arttırıyor. Buda vucudun rahatlamasını ve kasların gevşemesini kolaylaştırıyor. Ağrı hissi en aza iniyor ve ilaç kullanımı en aza indirgenmiş oluyor. Doğum sonrası kanamalar azalıyor.

Suda doğumun bebeğe faydası nedir?
38 haftalık sıvı ortamda bulunan bebek doğum sonrası sıvı içinde olduğu için ortam değişimi anlık olmuyor. Buda bebeğin yavaşça ortama ayak uydurmasını sağlıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>