Facebook Yapay Zeka Peşinde

facebook-yapay-zeka
Bildiğiniz gibi yapay zeka artık hayatımızın bir parçası oldu. Her geçen gün daha da geliştirilerek kendi kararlarını alabilen modüller üretilebiliyor. Uzun yıllardır geliştirilen bu sistem Microsoft, Google ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından kullanılıyor. Buna en büyük örnek olarak Apple Siri gösterilebilir. Bir nevi kişisel asistan olan Siri için Facebook benzer bir yapay zeka formu geliştiriyor.

M olarak adlandırılan Facebook yapay zeka projesi bizim hayatımızı kolaylaştırmak için tasarlanıyor. Uzun bir zamandan beri üzerinde çalışıldığı açıklanan projeye 2015 Ocak ayında başlanmış. Rezervasyon, yol tarifi, yapılacaklar listesi, hatırlatmalar, sohbet gibi detaylarda bizi dinleyerek bize alternatifler sunacak bir yazılım. Messenger ile senkronize olarak çalışacak olan Facebook M oldukça gelişmiş gibi gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde birkaç görselinin paylaşıldığı yapay zeka ürünü şimdiden merak konusu olmayı başardı. Facebook tarafından kullanılması akla Twitter gibi mecralarında yapay zeka ile ilgili çalışmalar yürütebileceğini getirdi. Ortaya çıkacak olan her yeni proje hayatı bir adım öteye taşımayı hedef alacak.

Facebook M yapay zeka ne zaman aktif olacak belli değil. Buna dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak kullanıcıların aklına takılan en önemli soru Facebook M ücretli mi olacak kısmı. Henüz bu tarz bilgilere yer verilmemesi ücretsiz olarak sunulmayacağı anlamına yoğruluyor. Ancak Facebook tarafından böyle bir hizmetin ücretsiz sunulması devrim niteliğinde olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>