Fırında Makarna Tarifi

Öncelikle tenceremizi ocağa koyuyor ve tamamını dolduracak kadar su koyduktan sonra birer tatlı kaşığı tuz ile zeytinyağı ekleyerek kaynamaya bırakıyoruz. Suyumuz kaynadığında makarnalarımızı içine atıyor ve makarnaları yaklaşık on dakika boyunca iyice pişirdikten sonra bir süzgeç yardımıyla suyunu süzüyoruz.

Şimdi ise başka bir tencere alıyoruz ve içine yaklaşık iki buçuk çorba kaşığı tereyağ erittikten sonra unumuzu da ekleyerek bir süre kavuruyoruz. Un artık sararmaya başladığında yeterli miktarda aldığımız sütü de ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz. Bu işlemi un çok az cıvık bir kıvama gelene kadar devam ediyoruz. Daha sonra tenceremizi ocaktan alıyor ve ılımaya başladığında yeterli miktarda tuz, karabiber ile yumurtalarını da içine ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz.

Fırınımızı önceden ısıtmamız gerek, o yüzden dereceyi 200 e getirip bir süre bekliyoruz. Tabi biz bu arada boş durmadan makarnamızı yapmaya devam edelim. Bir cam tepsi alıyor ve içini yağlıyoruz. Şimdi de hazırladığımız sosun yarısını döküyor ve düzleştiriyoruz. Suyunu süzdüğümüz makarnamızın tamamını bu sosun üzerine döktükten sonra kalan sosları da makarnamızın üzerine ekliyoruz.

Artık makarnamız neredeyse hazır. Tercihen süslemek için rendelenmiş kaşar peynirleri de en üstüne koyduktan sonra fırına atıyoruz. Yaklaşık on dakika sonra makarnamız kızaracak. O zaman afiyetle yiyebiliriz. ( :

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>