Fotoğrafta Çözünürlük Nedir?

Fotoğrafta çözünürlük nedir sorusu sürekli gündemde olan bir sorudur. Bilindiği gibi resimler piksellerden yani küçük renkli karelerin birleşmesi ile meydana gelmektedir. Piksel kelime olarak İngilizce “Picture” ve “Element” kelimelerinin kısaltılmış şeklidir. Yani piksellerin inç başına düşen sayısı resmin çözünürlüğünü belirleyen sayılardır.

Fotoğrafta çözünürlüğün diğer bir anlamı da fotoğrafın kalitesidir. Yani bir fotoğrafta çözünürlük sayısı ne kadar yüksek olursa fotoğrafın kalitesi de o kadar yüksek olmaktadır. Bir görüntüyü 16 megapiksel çözünürlükte bir kamera ile çekmeyle 3 megapiksel çözünürlükte bir kamerayla çekmek arasında büyük farklar vardır. Bu farklar özellikle resim büyütüldüğü zaman ve baskı yapılacağı zaman daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Fotoğrafları oluşturan küçük pikselleri merak edenler ise bilgisayara yüklü olan fotoğrafları büyüterek bu küçük kareleri görebilirler.

Fotoğrafta çözünürlük sayısı fotoğrafın kalitesi bakımından son derece önemli olsa da bir fotoğraf makinesi ya da herhangi bir kameranın kalitesini belirleyen tek kavram değildir. Fotoğraf makinelerinde zoom kalitesi, flaş özelliği, poz telafisi, gece görüşü ve daha birçok konuda fotoğraf makinelerinde kaliteyi belirlemektedir. Fotoğrafın kalitesi için ayrıca ortam ışığı ve gölge gibi konular da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Fotoğrafta çözünürlük özelliği fotoğrafın kalitesini belirleyen en önemli faktördür. Elinizdeki makinenin çözünürlüğünü son seviyede kullanmanız önemlidir. Çünkü fotoğraflar ileride bakabilmek için anılarımızı resmettiğimiz platformdur. Bu platformda fotoğraflar ne kadar kaliteli olursa anılarımızda o denli canlı kalır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>