Franchising Nedir? Ne Değildir?

Franchising Nedir

Franchising bir pazarlama metodu olarak ülkemizde de çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Dünyaca ünlü firmaların daha geniş kitlelere ulaşması ve şube sayısında ciddi bir artış sağlaması için böyle bir sistem ortaya çıkmıştır. Elbette burada işletmeci unvanına sahip olan yani Franchising alan kişinin avantajları vardır. Fakat yanılgı burada başlıyor. Franchising veren firmanın da birçok avantajı vardır.

Öncelikle bir girişim yapmak istiyorsunuz ve bunu gerçekleştirmek için işletme açacaksınız. Ancak yönetim ve işletme tecrübeniz olmadığı için bu konuda kafanızı kurcalayan detaylar mı var? İşte bu noktada verdiği eğitimler, sipariş ve teminat konusunda detaylı anlatımlar, yardımcı yönetim araçları ve zengin bir ağ ile avantaj sağlar. Ayrıca diğer büyük firmalara göre sizi bir adım öne taşır. Örneğin bir fastfood dükkanı açacaksınız. Eğer Burger King ile franchising anlaşması yaparsanız kişisel dükkanınızdan çok daha başarılı olabilirsiniz. Dünya çapında reklam, brüt müşteri kitlesi, bölgesel tanınma açısından muhteşem bir avantaj.

Franchising sisteminin bu avantajlarıyla girişimcilere mantıklı gelmesi gayet doğaldır. Ancak bir o kadarda dezavantajını sayabiliriz. Örneğin karşılıklı sözleşme imzalanmadan önce ödeme yapmanız gereken bir teminat vardır. Bu tutar 500 $ ile 3 milyon $ arasında değişiklik gösterebilir. İşin boyutu, sizin iş ölçeğiniz ve firmanın standartları bu tutarı belirleyici unsurlardır. Ayrıca bunun dışında sadece anlaştığınız firmadan alışveriş yapmanız, düzenli brüt kazanç üzerinden ödeme yapmanız ve işletme içi tüm yükün sizin omuzlarınızda olacağını unutmamalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>