Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Fren Bakımı Nasıl Olmalı? - ocuu.net

Fren Bakımı Nasıl Olmalı?

Bilindiği üzere fren sistemleri araç güvenliğini sağlamada olmazsa olmaz sistemlerden birisidir. Şimdi araçların fren bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bakalım.

Fren Balataları Hangi Aralıklarla Yenilenmelidir?

Bu merak edilen bir soru olmakla birlikte aslında balatalarının yenilenmesi için belirli bir tarih aralığı verilemez çünkü her aracın kullanım şekli, sürücünün alışkanlıkları, yol şartları vb. birçok etken birbirinden farklı olduğundan her aracın da balataları farklı zamanlarda eskiyecektir. Bu konuda yapılması gereken şey, sıklıkla fren balatalarının, işin ehli kimselere tarafından kontrol edilmesidir. Çünkü bu durumda olması muhtemel bazı arızalar önceden tespit edilerek önüne geçilebilir.

Ancak araç sahipleri fren balatalarını kendileri kontrol etmemelidir. Çünkü böyle yapılırsa bazı hatalar gözden kaçabilmektedir. En iyisi işi erbabına bırakmaktır.

Fren Hidroliği Hangi Aralıklarla Yenilenmelidir?

Fren hidroliğinin yenilenme süresi araç üreticilerine göre 2-4 yıl arasıdır. Ancak uzmanlar yılda bir kere mutlaka fren hidroliğinin değiştirilmesini tavsiye etmektedirler. Ayrıca fren hidroliği işin uzmanları tarafından yapılmalıdır aksi halde fren aksamları zarar görebilmektedir.

Fren Mesafesi Neden Uzar?

Fren mesafesinin uzamasına neden olan bazı etmenleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Lastik dişlerinin derinliği azalmışsa bu durum aracın yol tutuşunu önemli ölçüde etkiler. Aracın fren mesafesi uzayabilir.
  • Lastiğin havası da fren mesafesini önemli ölçüde etkilemektedir. Lastikler ne aşırı şişkin, ne de aşırı sönük olmalıdır. Normal ayardaki lastikler yol tutuşunda etkilidir.
  • Hangi mevsimde bulunuluyorsa o mevsime özgü lastiklerin kullanılmıyor olması fren mesafesini uzatır.
  • Fren ve debriyaja aynı anda basılması fren mesafesini kısaltır. Bununla birlikte önce debriyaja sonra da frene basılması, fren mesafesini uzatacaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>