Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Geometri Çalışma Tavsiyeleri - ocuu.net

Geometri Çalışma Tavsiyeleri

Geometride düşünmenin van Hiele modeline göre, geometri öğrenmenin 5 basamağı vardır: 0’dan 4’e. 0 basamağı görseldir. Nesneler, görünüşlerine göre çalışılır. 1 basamağı bir nesnenin özellikleri ve bileşenleri üzerinde çalışmaktır. 2 basamağı özelliklerin birbirleriyle olan ilişkisinin gayri resmi mantıksal sonuçlarıdır. 3 basamağı sonuçlandırıcı teorem ispatıdır. 4 basamağı teoremleri ve gerçek olduğu varsayılan şeyleri ispattır.

Uzak kültürlerde geometri çözmek, kendi yaşamlarında içgüdüseldir. Munduruku halkı mesela geometri kuralların pratik bir anlayışına sahiptirler. Ne var ki, medenileşmiş yerlerdeki öğrenciler, geometriyi zor olarak algılarlar.

Geometriyi anlamak kolaydır. Teorem ve aksiyomları ispatta her zaman temel şekil özellikleriyle başlayın. İşte geometriyi anlamayı daha kolay hale getirecek birkaç ipucu:

Soruyu anlayın. Ne verilip ne istendiğini belirleyin. Şekillerin temel özelliklerinde uzmanlaşın.

Açık fikirli olun. Bir problemin çözümüne ulaşmak için birçok yol vardır. Resme dökmek için soruyu resimlere ve diyagramlara dönüştürün.

Teoremleri, aksiyomları ve gerçek kabul edilen şeyleri ezberleyin. Gerektiğinde flaş kartlar kullanın.

Pergel, iletki, gönye, hesap makinesi ve cetveli gerçekçi diyagramlar oluşturmak için doğru bir şekilde kullanmayı öğrenin.

Öğrenmek bir günde gerçekleşmez. Bir konuda uzmanlaşmak, aralıksız çalışma, sabır ve bağlılık gerektirir.

Teorik problemleri daha iyi anlamak için pratik problemlere çevirin.

Çocukların daha dar bir hafızası vardır. Onlara geometriyi pratik metotlarla öğretmek daha iyidir. Bir top gösterip bunun bir küre olduğunu söyleyin. Bir küp verip onun yüzlerini saymalarını isteyin.

Öğrenciler için eğitim tecrübesini ve ortamını eğlenceli hale getirin. Geometriyi gerçek hayat tecrübeleriyle ilişkilendirin.

Boş zaman olduğunda online eğitim oyunlarına bakın. Geometri öğrenmek ‘Quest for Einstein’ aracılığıyla eğlenceli hale getirilmiştir. Bu oyun, problem çözmede hesaplamalar ve görsel konsantrasyon içerir.

Pratik için mümkün olduğunca çok soru çözün.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>