GSS Nedir? GSS Borcu Nasıl Öğrenilir?


genel-saglik-sigortasi

GSS son yıllarda yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası’nın kısaltılmış halidir. Amaç olarak sigortası olmayan bireylerin sağlık haklarından yararlanması üzerine geliştirilmiştir. GSS sayesinde her birey kendi sağlık sigortasını kendi ödeyebilmektedir. Bildiğiniz gibi sigortalı bir işçinin sigorta primleri yatar ve bu primin içinde emeklilik payıyla sağlık hizmeti vardır. İşte bu noktada sigortası olmayanlar için sadece sağlık giderlerini GSS kapsıyor.

GSS borcu ne kadar sorgusu özellikle bu ay en çok arananlar arasında yer alıyor. Çünkü 30 Eylül itibariyle sigorta borcu olanları büyük bir şok bekleyebilir. Henüz gelir testi yaptırmamış olanların GSS borcu silinecek haberinden dolayı herkes bunu öğrenmek istiyor. GSS borcu nasıl öğrenilir denildiğinde 3 alternatifiniz var. Bunların başında SGK resmi web sitesi üzerinden e-devlet şifrenizle yapacağınız sorgu yer alıyor. Aslına bakarsanız en kısa ve en kolay yolu bu. Diğer iki yol ise şube üzerinden yapacağınız talep doğrultusunda. Bir vezneden öğrenmeniz ya da dilekçe vermeniz GSS dökümüne ulaşmanın yolları arasında.

GSS bedeli kişiden kişiye farklılık gösterebilmekle birlikte ortalama 50 TL dolaylarında bir ücret tutuyor. Aile içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması ise muaf olunmaya yol açıyor. Bu noktada eğer bir geliriniz yoksa, sigortanızda yoksa bu koşula uyuyorsanız sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey SGK şubelerinden başvurunuzu yapmak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
bodrum escort instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi