Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

En yaygın bağımlılık şüphesiz sigara ve alkoldür. Bir çok anne adayı hamlilik döneminde sigarayı bıraksada çoğu annede bırakamaz.

Peki bu durum bebeğiniz için ne derece önemli?

  • Tıp uzmanları gebelikte sigara içilmemesi yönünde ortaya kanıtlar sunmuştur.
  • Ayrıca sigara içememek stres yapacağı için sigarayı bırakamayanlar günde en fazla 5 adet sigara içebilir. Bu tıpda önerilen bir durumdur.Yani bırakamıyorsanız hiç içmemek, strese girmek sigaradan daha zarar verici olabilir.
  • Halk arasında çevresel faktörlerinde önemi vardır. Çevrenizde sigara tüketen bir hanımın çocuğu sağlıklı oldu demek sizin çocuğunuzunda sağlıklı olacağı anlamına gelmemelidir.

Uzmanlar bir çok deneyler ve bir çok kanıt ile sigara içilmemesi konusunda söylemlerde bulunurlar.

Gebelik sırasında binlerce içen ve içmeyen kadınlar incelenmiştir. Yapılan araştırmalarda içmeyenler ile içenler arasındaki fark ortadadır.Yani bu inceleme sonucu içmeyen annelerin çocuklarının bazı organlarının hızlı geliştiği, içen annelerin çocuklarının bazı organlarının çok yavaş geliştiği gözlenmiştir.

  • Buna göre bazı bilindik durumlar ise, erken doğumda çocuğun yaşama tutulmasının azlığı.Yani görüyorsunuz sigara tüketiminde hatta en önemli insanın kalbinde ciddi problemlere kadar yol açan sigara ne derece zararlıymış. Tıp o kadar ilerlemişken çevresel sözlere itibar etmeyiniz.

Gebelikte Alkol Kullanımı

Sigara gibi alkolde çok büyük tehtitlere yol açmaktadır. Sigarada yazdığımız maddeler buradada geçerlidir. Bırakamıyor veya içmeden yapamıyorsanız az bira ve az şarap ile idare etmelisiniz. Gebelikte alkol kullanımı çocuk gelişimi ve organlarında ciddi sorunlar açtığı gibi erken doğum yapanlarda bebeğin yaşamını elinden almada büyük etkisi vardır. Ne sigara nede alkol önermiyoruz, bırakmanız dileğimizle.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>