Hesap İşletim Ücreti Ödemek Zorunda Mıyız, Değil Miyiz?

hesap-isletim-ucreti-odemek-zorunda-degilsiniz

Bankaların genellikle yılda iki defa olmak kaydıyla hesabınızdan hesap işletim ücreti adı altında kestiği ücretleri ödemek zorunda olmadığınızı biliyor musunuz? Son yapılan düzenlemeler doğrultusunda bankaların haksız kazanç olarak nitelendirilen bu paraları kesmeye hakkının olmadığı kararına varıldı. Halen daha devam eden hesap işletim ücreti kesintisine karşı hukuki karşı çıkma hakkınız bulunuyor.

Genellikle kaymakamlık binalarında yer alan Tüketici sorunları hakem heyetine başvurmanız dahilinde bir şikayet dilekçesiyle bankaya müracaat ediyorsunuz. Banka sizin kullanmış olduğunuz kart dökümlerini size vererek bunları tekrar Tüketici mahkemesinde onaylatarak dava sürecini başlatıyorsunuz. Bu durumda bankanın haklı görülme ihtimali bulunmuyor ve size kesilmiş olan hesap işletim ücretleriniz iade ediliyor. Bu hukuksal bir açık olduğu için bir sonraki dönem tekrar bu duruma maruz kalabiliyorsunuz. Ancak bankalar bu parayı kesmek konusunda inat ediyorsa sizde vermemek konusunda inat ederek tekrar tüketici sorunları hakem heyetine başvurarak bu ücretleri geri alabiliyorsunuz. Sonuçta yılda iki defa olmak kaydıyla 100 TL civarında bir para kesiliyor.

Bu şekilde hukuki açıdan hakkınızı arayarak hiçbir bankaya hesap işletim ücreti ödemek zorunda olmadığını bilmelisiniz. Zaten yapmış olduğunuz her işlem için işlem ücreti tahsis eden bankalar bu parayı ne için aldıklarını açıklayamamaktadırlar. Ancak buna karşın hukuki açıktan dolayı bu parayı tüm müşterilerinden tahsis etmektedirler. Bu konuda yapabileceğiniz hukuki işlemlerin boyutu 4-6 ay arası sonuçlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>