Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? - ocuu.net

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el araba alma durumu belki de bir çoğumuzun aklından geçen bir düşünce. Sıfır bir otomobil kontağı çevirdikten sonra %15 değer kaybetmektedir. Bu da ikinci el otomobil alırken hem hesaplı hem de sağlam bir araç bulmamızın önemini vurgalamaktadır.

oto-pazari

Satın alacağınız ikinci el otomobilin , kazalı olup olmaması, döşemeleri,  alt taban saçları, şasisinin durumu, boya kalınlığı, lastiklerinin durumu gibi etkenler, 2. el otomobil alırken ilk dikkat etmemiz gereken şeylerdir.

Bir de aracı satın aldıktan sonra gözden geçirilmesi gereken parçaları var. Özellikle triger kayışı, fren hortumları, rot, rot başı gibi ön takım parçaları ve süspansiyon gibi bir çok parçanın kontrollerinin yapılması gerekiyor.

Öncelikle lastiklerin durumu kontrol edilmesi gerekmektedir.  Lastiklerin asimetrik yapısı, aşınma durumu, dişleri ve yanakları ilk bakılması gereken yerlerdir. Ek olarak, aracın alındığı yerden kış lastikleri de istenmelidir.

arac

Viteslerin durumu da kontrol etmemiz gereken başka bir etkendir. Vites geçişleri sorunsuz ve akıcı olmalı. Zorlanma veya ses gelmesi durumunda vites sisteminde sorun var demektir.

Akıcı demişken, direksiyon simidini çevirirken herhangi bir zorlanma, ses ya da kullanım sırasında az da olsa bir aksaklık olmaz sürüş güvenliği açısından oldukça tehlikeli bir durumdur.

İkinci el aracın motoru rölantide sarsıntısız çalışmalı. Devirlenirken aksaklık yaşamamalı, titreşim veya takılma kesinlikle olmamalıdır. Yağ haznesini ve çubuğunu da özellikle kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer kahverengi veya benzeri bir tortu görürseniz o arabadan vazgeçmenizi öneriyoruz.

Gaz pedalına bastığınızda egzozdan çıkacak dumanı kontrol edin.  Eğer egzoz gazı mavi renkte çıkıyorsa motorun iç parçaları aşınmış demektir.

8dc3b811b34dc0c86441e206464c4372

Arabanın kaportasını kontrol dikkatlice edin. Pas, çürüme var mı? Aracın altına bakın, değiştirilmesi gereken bir egzoz sistemi belli olur. Ayrıca arabanın içinin durumu ile kilometresi birbirine uyuyor mu? Bunu dikkatlice kontrol edin. Düşük kilometrede bir arabanın pedalları erimiş, koltuk kumaşı, derisi veya yayları aşınmış olmamalı. Aracın kilometresi geri çekilmiş olabilir.

Kapı lastiğinde boya olmaması gerekir. Plaka ışıkları arabayla aynı renk parlıyorsa, kötü boyamadan kaynaklanabilir.

Bir başka dikkat edilmesi gereken durum kesinlikle frenlerdir. Frenleri dikkatli bir şekilde kontrol edin.

Satın Aldığınız Yer?

ika2-Satın aldığınız kişi ve kurumları araştırıp genel olarak bilgi edinmeden satış işlemini tamamlamayın. Sorunsuz bir alışveriş için tarafların güvenilir satıcı ve alıcı olması gerekmektedir.

Tüm bu kontrolleri dikkatli bir şekilde yerine getirdiğinizde, bir problem yaşamazsanız. Eğer araçlardan fazla anlamıyorsanız kontrol sırasında yanınızda anlayan bir tanıdığınız mutlaka olsun

 

Şimdiden Yeni Aracınız Hayırlı olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>