İnsanın Yaratılış Sebebi

~~“Deniz köpüklenir, köpükle örtülür, köpüğü ileri sürer. Sonra da köpüğünü çeker, açılır, kendisini gösterir” der Mevlana.

Okuduğumda irkildim. İnsan hayatının ne kadar kısa olduğu, yaşarken ve ölünce neyle karşılaşacağı ancak bu kadar net anlatılabilir.

Yaratıcı bize hayatı sundu -ki bu denizin köpüğü- biz tüm hayatımızı bu köpükten ibaret sayıyoruz. Sonra da köpük çekilince -can tenden ayrılınca- perdeler kalkıyor ve sonsuz hayat önümüze sunuluyor, denizin sunulduğu gibi.

Peki eğer hayatımız can tenden ayrılınca bitiyorsa nedir maksadı o zaman bu hayatın? Nedir Maksadı Yaratıcının?

Kimi filozoflara göre Tanrı kendi yüceliğini kanıtlamak için insanı yarattı. Biz de ise tabi ki öyle değil. Yaratıcı sahneye konulan bu hayatta çeşitli roller yükledi insana. Kimisi ateşe taptı, kimisi güneşe; kimisi putlara taptı, kimisi şeytana. Peki İlahi güç neden insanlara böyle seçenekler sundu? Çünkü yarattıklarının içinde en üstünü olan insanın istediği zaman nasıl bu üstünlüğünü koruduğunu; beceremediği zaman hayvandan bile aşağı değer taşıdığını biliyordu.
Yaratıcının, üstünlüğünü kanıtlamak gibi bir derdi olamaz; zira rakibi yoktur, olamaz da. Üstünlük, eşitler arasında yapılan bir yarıştır. Yaratıcı tektir ve eşiti olamaz. İnsanoğlu ise bazen düşer bu hataya ve ilim dışında başka şeylerde üstünlük yarışına girer. İnsanın yarışabileceği eşiti vardır milyarlarca. Peki bu mantık silsilesinde aciz olan insanın girdiği bu yarış gibi Yaratıcının da aynı türden bir yarışa girmesi büyük bir paradoks değil midir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>