Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
İnsanlarda Var Olan Karşı Cins Hormonu - ocuu.net

İnsanlarda Var Olan Karşı Cins Hormonu

karsi-cins-hormonu

Erkek ve kadın olarak iki ayrı ırka ayrılmış insanlara bakıldığı zaman içsel yapımız sanıldığı kadar basit değil. Erkeklik hormonu olarak bilinen testesteron, kadınlık hormonu olarak tanınan progesteron aslında iki cinste de bulunuyor. Yapılan bilimsel açıklamalar gösteriyor ki erkeğin sisteminde progesteron, kadının sisteminde ise testesteron seviyesi tespit edilebiliyor.

Bu duruma neyin neden olduğuna dair derin çalışmalar yürütülüyor. Aslında yıllardır süre gelen kadınlarda kıl çıkmasının, erkeklerde ses inceliğinin sebepleri olarak bu gösteriliyordu. Bunun sadece bir hormonsal bozukluk olduğuna inanılıyordu. Ancak her bireyde karşı cinse ait hormon bulunuyor. Bugün araştırmalarda gelinen noktada erkeklerde bulunan progesteron ile hücre dokusu yenilenmesi, kemik yapısının korunması gibi durumlar sağlanıyor. Aynı şekilde kadınlarda testesteron hormonu ile vücut içi sıcaklık, oksijen dengesi, kan akışı ve kan basıncında çeşitli düzenlemeler sağlanıyormuş. Bu durumda kadın vücudu da erkek vücudu da testesteron ve progesteron salgılayarak var oluşunu sürdürüyorlar.

Kadın ve erkeği belirleyici kılan özellikler bu hormonların miktarlarıyla ölçümlenebiliyor. Eğer testesteron salgısı yüksek boyuttaysa kişinin erkeklik hormonları baskın çıkıyor. Tam tersinde kadınlık hormonları baskın gözüküyor. Yıllardır var olan tez bu durumla gerçeği yansıttığını kanıtlamış oldu. Kıl köklerinin gelişmiş olduğu bayanlarda daha fazla testesteron salgılandığı ve progesteron salgısının yüksek olduğu erkeklerde daha ince ses, daha zarif hareketler görülebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>