Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Karnıyarık Tarifi - ocuu.net

Karnıyarık Tarifi

Öncelikle patlıcanlarımızı kızartmak için bir tavayı ocağa koyuyor ve bir miktar sıvı yağ döktükten sonra altını yakmadan bekliyoruz. Patlıcanlarımızı iyice temizledikten ve alacalı bir biçimde soyduktan sonra tavamızın altını yakıyor ve önlü arkalı olmak üzere yeterli süre kızartıyoruz. Patlıcanlarımızın fazla kızarmamasına dikkat etmemiz gerekir.

Şimdi fırınımızın ayarına yaklaşık 180 dereceye getirdikten sonra ısınması için bırakıyor ve biz yemeğimizi yapmaya devam ediyoruz. Bir kap alıyor ve içine kıymalarımızı koyuyoruz. Patlıcan için tercih edilen kıymaların başında koyun kıymasının geldiğini unutmayalım. Biz kıymamızı kaba koyduktan sonra suyunu çekmesi için bekliyoruz.

Bu arada soğanlarımızı ince ince doğruyor ve üzerine tuz ile bir miktar da yağ attıktan sonra pembeleşinceye kadar kızartıyoruz. Maydanozlarımızı ince ince kıydıktan sonra onları da baharat ekleyerek soğanlarımıza atıyor ve bir süre karıştırdıktan sonra ateşten alıyoruz.

Şimdi patlıcanlarımızı koyacağımız fırın tepsisine alıyor ve içlerini dikkatli bir şekilde yarıyoruz. Daha sonra önceden hazırladığımız soğanlı karışımı içine dolduruyoruz. Domateslerimizi kalın olarak bir kaç dilime böldükten sonra patlıcanların arasına veya üzerlerine diziyoruz.

Salçamızı bir suyun içinde bir miktar erittikten sonra tepsinin üzerinde her tarafına eşit gelecek şekilde gezdiriyoruz. Artık son birkaç adım kaldı. Ondan önce patlıcanlarımız için isteğe göre sivri biber de kızartabiliriz. Eğer bunu yapmak istiyorsak biberlerimizi patlıcanlarımızın etrafına domatesleri olduğu gibi dizelim.

Artık karnıyarık neredeyse hazır. Son olarak domatesleri tepsiye dizdikten sonra salçamızı da gezdirdik. Artık önceden ısıtttığımız fırına tepsiyi atıyor ve domatesler bir miktar pişine kadar içinde bekletiyoruz. Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>