KOSGEB Kredisinden Nasıl Yararlanılır?

KOSGEB işletme sahibi olmak isteyen girişimcilere fırsat tanıyor. Toplamda 100.000 TL gibi bir rakamın 30.000 TL’si hibe, 70.000 TL’si ise 0 faizli kredi şeklinde girişimciye tahsis edilebiliyor. Aynı zamanda verilen eğitimler, seminerler ve bazı detaylarda cabası. Bir işletmecinin ihtiyacı olabilecek her şey KOSGEB kredisi alarak bulunabiliyor.

Herkesin aklındaki o soru ise KOSGEB kredisi nasıl alınır. Bunu 4 ana maddede açıklayalım.

  • Öncelikle KOSGEB başvurusunu yapın ve girişimcilik eğitimine müracaat edin. Bu eğitim ücretsiz olarak sunuluyor ve toplamda 70 ders saati sürüyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı verilen birinci adım çok önemli.
  • İş planınızı hazırlayarak işletme detaylarını projelendirmeniz gerekiyor. Bunu KOSGEB bünyesinde değerlendirecek olan ekip için güzel sunmanız işi kolaylaştıracaktır.
  • Sıra KOSGEB tarafından kurul değerlendirmesinde. KOSGEB desteği alabilmek için öncelikle kurulun çeşitli standartlara bakarak projenizi onaylaması gerekir. Bu onay sürecinde üretilebilir malzeme, teknoloji, yatırımın maliyeti, girişim yapılacak sektör, sektör bazlı detaylar gibi birçok noktada değerlendirme sürer. Kabul edilmesi ya da reddedilmesi halinde size geri dönüş yapılır.
  • Eğer projeniz kabul edilirse veri tabanına kayıt olarak E-kobi bölümünden evraklarınızı tamamlarsınız. Ardından hibe ya da kredi noktasında gerekenler belirlenir ve KOSGEB desteğini alırsınız.

Aslında oldukça başarılı bir sistem olduğunun altını çizmekte fayda var. Bir girişimcinin 12 aylık tüm giderlerini, 30.000 TL’ye kadar sermayesini, istendiği takdirde 100.000 TL’ye kadar çıkabilen 0 faizli kredisini kişiye sunuyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>