Meme Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Nedir?  Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde kadınlarda en çok görülen kanser türlerinin başında gelmektedir meme kanseri. Kanser genel olarak vücutta bulunan hücrelerin çoğalmalarının kontrolden çıkarak fazlaca artmasıdır. Bu hücrelerdeki artış ilerlediği zaman hücrelerin etrafında bulunan dokulara büyük zararlar vermektedir. Kanser türleri genel olarak bu çoğalmanın olduğu yere göre adlandırılırlar. İşte bu sebeple meme bölgesinde bulunan hücrelerin kontrolden çıkması ve fazlaca çoğalması dolayısıyla bulunduğu yere zarar vermesi ve daha sonrasında vücudun farklı yerlerine ulaşarak çoğalmaya devam etmesi olayına meme kanseri denilmektedir.

 

Meme kanseri hastalığına yakalanan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda bu kanser türüne yakalanma risklerini arttıran faktörler bulunmuştur. Bu faktörleri inceleyecek olursak;

 • 40 yaşın üzerindeki kadınlar,
 • Daha önce ailesinde Meme Kanserine yakalanan bireyler olan,
 • İlerleyen yaşlarda çocuk sahibi olan veya hiç çocuk sahibi olmayan,
 • Aşırı derecede alkol ve sigara bağımlılığı olan,
 • Doğul kontrol hapı kullanan,
 • Östrojen hormonu tedavisi gören kadınlarda Meme Kanserine yakalanma olasılığının daha çok olduğu görülmüştür.

 

Birçok kanser türünde olduğu gibi Meme Kanserinde de erken teşhis tedavi sürecinin en önemli evresidir. Hastalığa ne kadar erken teşhis koyulur ve tedavi uygulamalarına başlanırsa tedavideki başarı o derece artar. Meme Kanseri tüm kadınları ilgilendiren bir hastalık olduğu için bütün kadınların bu erken teşhis uygulamalarını düzenli olarak yapmaları gerekmektedir. Bu noktada kadınlara düşen en önemli görev, düzenli bir şekilde ayda bir defa kendi kendilerine kontrol yapmalarıdır. Bu kontroller sırasında meme dokusu incelenmeli ve meme dokusunda eskiye nazaran bir değişiklik fark edildiği anda hemen doktora başvurulmalıdır. Kendi kendine yapılan bu kontroller 3 aşamadan oluşmaktadır.  Ayna karşısında gözle, yatar pozisyonda ve ayakta elle yapılan bu kontroller sırasında yeni oluştuğu düşünülen farklı kabartılar, farklı renkler ve meme yüzeyinde portakal kabuğu gibi pürüzlü görünümler olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır.

 

Meme Kanserinin Belirtileri:

 • Meme derisinin üzerindeki kalınlaşmalar, şişmeler ve renk değişiklikleri,
 • Yapılan kontroller sırasında elle hissedilen sertliklerin veya kitlelerin iki haftadan uzun bir süre devam etmesi,
 • Meme ucunda kızarıklık, kalınlaşma veya yara oluşması,
 • Meme başında veya memede içeriye doğru çekilme olması,
 • Memenin şeklinde fark edilebilir bir değişiklik olması,
 • Meme başlarında oluşan akıntı ve meme başlarının pozisyonlarında değişiklik olmasıdır.

Bu incelemeleri yaparken yukarıda bahsettiğimiz oluşumların yeni olması gerekmektedir. Yani memenin şeklinde olan değişiklikler eskiden beri varlığını sürdürmüyor ve yakın bir zamanda oluştuysa bu belirtiyi dikkate almak gereklidir. Yukarıda bahsettiğimiz türden belirtiler hissettiğinizde bunun hemen kanser olduğu fikrine kapılıp telaşlanmayınız. Fakat ihmal etmeden bir an önce doktorunuza başvurunuz.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>