Muharrem Ayı Nedir Ayında Oruç Tutmak Aşûre Ne Zaman Yapılır


Benim gibi sizde muharremin anlamını ve ne manaya geldiğini bilmiyor ve bu ayda kazanılacak sevapların kıymetini bilmiyorsanız buyrun yazıyı okuyun;
.

20131106-205017.jpg

“Muharrem” hürmet edilen anlamındadır.

Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyam, 202; Ebu Davud, Savm 55; Tirmizi, Savm, 40).

Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahi feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

Kameri aylardan Muharremin onuncu günü Aşure günüdür.

Bu gün oruç tutmak sünnettir (Serahsi, el-Mebsut, III, 92).

Rasulüllah (s.a.s.) aşure gününde oruç tutmuş ve oruç tutmayı tavsiye etmiştir (, Buhari, Savm, 69).

Rasulüllah (s.a.s.) başka bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan muharremde tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyam 202-203; Ebu Davud, Savm 55; Tirmizi, Savm, 40).

Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye gelince, Yahudilerin aşure gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz? “ diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Beni İsrail’i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Musa o gün oruç tuttu.” dediler. Rasulüllah da (s.a.s.) “Ben Musa’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve Müslümanlara da tutmalarını emretti (Buhari, Savm 69; Müslim, Sıyam, 127).

Ancak, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in Yahudilere muhalefet için ertesi sene Aşure orucunu Muharremin dokuzuncu günü de tutacağını söylemesi (Ebu Davud, Savm, 66); bu orucun Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve on birinci günlerinde tutulmasının daha doğru olacağına işaret etmektedir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
bodrum escort