Nargile Nasıl Yapılır

adminNasıl Yapılır0 Yorum27 Ekim 2013

Nargile sohbet masalarının yadigarı olmuş, nesillerden beri gelmekte olan, kendisine has kuralları olan bir tütün içme aletidir aslında. Doğu kültüründe çok yaygındır. Türkiye’de de özellikle son yıllarda birbiri ardına açılan nargile kafelerde genci yaşlısı, erkeği bayanı herkes nargile tutkusuna kapılmıştır.

nargile nasıl yapılır 300x224 Nargile Nasıl Yapılır

Nargile esasında tepesinde bulunan yuvarlak kapta bulunan yani lüledeki tütünün nargilenin alt kısmında ki şişede ki sudan geçerek içilmesidir. Nargileyi sigaradan ayıran husus bir çok aroma içermesi, sigara gibi bağımlılık yapması(ki ben katılmıyorum) ve daha uzun bir içim keyfi vermesidir.

nargile nasıl içilir 300x225 Nargile Nasıl Yapılır

Yazımızın başında nargilenin kendisine has kuralları olduğunu söylemiştik. Bunlar daha çok kültür gibidir. Kültürümüzün etik kuralları gibi bağlayıcılığı yoktur fakat insanların uyduğu kurallardır. Örneğin bunlardan biri nargile içerken herkesin kendi ağızlığını yani sipsisini kullanmasıdır. Farklı sipsiyi kullanmak aynı bardaktaki suyu başka bardaklara dökerek içmekten farklı değildir. Sadece dudağınızın değdiği yer değişir. Eğer marpuca herhangi bir virüs bulaştıysa size de geçecektir. Bu olumsuz konuyu geçip nasıl nargile hazırlarız ona gelelim.

nargile Nargile Nasıl Yapılır

Nargile kafelerde nargile genellikle pahalı olur. Bugün Türkiye’de büyük şehirlerde iyi nargileler 15 TL’den başlamaktadır. Nargile içmeyi çok seven kişiler evine nargile almayı düşünmüş olabilir. Bazıları da “kardeşim nargile ustası mısın sen nasıl yapacaksın” diyerek korkutmuş vazgeçirmiş olabilirler. Öncelikle nargilenin maliyetinden bahsedeceğim. Bir nargile kahveci takım dediğimiz kafedeki nargileler ortalama 70-80 TL’dir. Bir içim için hazırlanacak nargilenin tütün ve köz masrafı ise 50 kuruştur. Evet yanlış duymadınız kafeye 15 TL’ye içtiğiniz nargilenin bireysel olarak alıp yaptığınızda masrafı 50 kuruş hatta onlar toptan aldığından onlara daha da ucuzdur. Bunları duyduktan sonra nargilemizi alıyoruz hemen.

nargile yapımı 300x186 Nargile Nasıl Yapılır

Öncelikle alırken köz seçimimiz önemlidir. Sıkma kömür veya meşe kömürü tavsiye ediyorum. Meşeyi evde yapmak zor olabilir fakat içim keyfi çok iyidir. Kömürü tüplü ocakda veya set üstü ocakta ateşin üstüne koyarak yanmasını bekliyorsunuz. Ufak bir köz tavası alırsanız daha güzel olacaktır. Bir miktar köz yaptıktan sonra bir miktar yanmamış kömürü de üzerine bırakarak közlerin onları da köz haline getirmesini sağlayabilirsiniz. Köz olurken lülemizi alıyoruz. Kullanacağımız tütün çok önemli. En kötü ihtimal bahreyn kullanın. En pahalı yerde 100 gramı 5 TL . Bize 5-10 gram yetecek. Lülemize bu tütünü bastırmadan ! ufak ufak bırakıyoruz. Genelde evde ilk kez nargile yapanlar malzemeden çalmamak adına bastıra bastıra bol bol koyarlar. Kesinlikle böyle bir hata yapmayın. Aksi takdirde dipteki tütün hava almaz ve yanmaz. Lülemizi hazırlamaya müteakip ister nargilecilerden özel olarak alacağımız alüminyum folyo ki 5 TL’dir rulosu ve size bir ömür yeter veya normal marketten bir folyo alıp lülenin üstünü kapatıyoruz. Müteakiben tercihen bir kürdan ile ufak ufak delikler açıyoruz lülenin üzerinde. Ne çok fazla ne çok az. Şişe kısmına su koyuyoruz daha sonra. Bu aşamada ne kadar su koyacağınızı şöyle belirteyim. Ser kısmını yanı orta parçayı taktığınızda uzantısı suyun içine girmeli ve bir iki parmak içerde kalmadı. Şişenize ve serinize göre bunu ayarlayabilirsiniz. Artık nargilemiz hazır. Marpuçu takıyoruz. Tütünü koymadan önce son kontrol olarak bir nefes çekin. Bakın hava kaçıran yer var mı. Var ise nargile bantları ile o kısımları bantlayın. Daha sonra közleri koyup içim keyfini yaşayabilirsiniz.

nargile nargile Nargile Nasıl Yapılır

İlk başta zor gelen bu işlem alıştıktan sonra size toplamda 2 dakika sürecektir.(közün olma süresi hariç) İyi içimler. Unutmayın ki nargile sohbet ile iyi gider. Tek yapmanız gereken bir de çay demleyip en yakın arkadaşınızı çağırmaktır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Nargile Nasıl Yapılır Hakkında Yorum Yaz

Yurtdışı Ucuz Alışveriş Siteleri Çin Amerika

Yurtdışı Ucuz Alışveriş Siteleri Çin Amerika

Bir önceki konumda sizlere internet üzerinden yani instagramda nasıl satış

admin315 Yorum26 Kasım 2013
Fox Tv Kaç Para Kaç Başvuru Formu Nasıl Katılırım Yarışırım Şartları

Fox Tv Kaç Para Kaç Başvuru Formu Nasıl Katılırım Yarışırım Şartları

Fox tv yeniliklerine devam ediyor. Yeni yarışma programı olan kaç

admin34 Yorum15 Kasım 2013
İnstagramda Butik Mağaza Nasıl Açılır Para Nasıl Kazanılır

İnstagramda Butik Mağaza Nasıl Açılır Para Nasıl Kazanılır

Bugün sizler için instagramda butik mağaza nasıl açılır bu konuyu

admin18 Yorum18 Kasım 2013
Beni Böyle Sev Den Nezih Neden Ayrıldı

Beni Böyle Sev Den Nezih Neden Ayrıldı

Beni böyle sevin büyük hayranı olarak bu yazıyı paylaşma gereği

admin16 Yorum7 Ocak 2014
Trt1 Kızıl Elma Dizisi İzleyici Yorumları Oyuncu Gerçek İsimleri Nerede Çekiliyor

Trt1 Kızıl Elma Dizisi İzleyici Yorumları Oyuncu Gerçek İsimleri Nerede Çekiliyor

TRT1 yeni dizisi kızılelma ekran karşısına bu akşam çıktı. Bende

admin14 Yorum15 Ocak 2014
Whatsapp Mavi Tık Özelliği Nasıl Kaldırılır Engellenir Mesaj Gördüğünü Engelleme

Whatsapp Mavi Tık Özelliği Nasıl Kaldırılır Engellenir Mesaj Gördüğünü Engelleme

WhatsAppta son güncellemeden sonra yeni bir özelliği olan karşı Tarafın

admin0 Yorum18 Kasım 2014
Sevgilime Ne Hediye Alsam

Sevgilime Ne Hediye Alsam

Çoğu kişinin düşündüğü ve bulamadığı kız arkadaşıma yada erkek arkadaşıma

admin0 Yorum17 Kasım 2014
Nur Mu İkizler Mi Elenecek

Nur Mu İkizler Mi Elenecek

Finale kalan İkizler ve nur bu hafta zorlu bir mücadeleye

admin0 Yorum16 Kasım 2014
Göz ile İlgili Bilmedikleriniz

Göz ile İlgili Bilmedikleriniz

Şüphesiz en önemli duyu organlarımızdan biri görme duyusudur. Hatta en

baya tozik0 Yorum7 Kasım 2014
Squishy Bird Nedir?

Squishy Bird Nedir?

Flappy Birds bağımlılık yaratan çok basit ama eğlenceli bir oyun.

baya tozik0 Yorum6 Kasım 2014
sevda
ben mutfaj malz.almak istiyorum.hangi siteden almalıyım
basak
Merhaba ben instagramda satabilmek icin urun getirtmek istiyorum her ay ortalama 200 dolarlik bunun icin ne yapmaliyim ve maliye acisindan …
beyza
merhaba,hiç aliexpress ten kıyafet , ayakkabı aldınız mı ? ben bedenlerini merak ediyorum bize göre nasıl ? bilgilendirirseniz sevinirim ^^
fettah
merhabalar admin aliexpress alışveriş yapmak istiyorum sorularım olacak site güvenilirmi kaç ürün ve ürün tutarı göre alsam gümrüğe takılmaz kredi kartı …
Irem
Benim telefonum Samsung S3 whatsappta ayarlar diye br kısım yok değiştirilmiyor neden bilen var mı?