Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Narsisizm - ocuu.net

Narsisizm

Narsisizm kısaca kendini beğenmişlik olarak adlandırılabilir.Her insan biraz narsisttir çünkü Narsisizm anne karnında başlar. Bir bebek için kendisinden başka hiçbirşey yoktur. Ben ve bu ben değil kavramını anladıktan sonra Birinci Narsisizm evresi tamamlanmış olur. Ardından bebek dış dünyaya gelince nesneleri, eşyaları tanır ve bu kavram onda nesne ve eşya sevgisi olarak ortaya çıkar. Buda İkinci Narsisizmdir. Kişinin davranışları normal Narsisizm seviyesinin üstünde ise bu çok tehlikeli bir durum oluşturabilir. Kişi hastalanır ve psikolojik rahatsızlıklar meydana gelir.

Narsisizm Belirtileri

Narsisizm belirtileri ilk olarak kendini beğenme olarak başlar ardından kendiniden başkasını beğenmeme, gidilen bir ortamda sürekli ben ben diyer konuşmaya girme, sürekli kendini övme gibi davranışlarla devam eder. Her ortamda gözlerin onun üzerinde olmasını ister, herkesin ona ilgi duyduğunu düşür. Aşırı derece ilerlemiş Narsisizm eski mısır firavunlarında görülmektedir. Tamamen kendilerini bir Tanrı yerine koymuş herşey benim, insanlar benim kölem diye düşünmeye başlanmıştır.

Narsisizm hastalığına yakalanmış kişiler genel olarak etrafındaki insanların ne dedikleriyle ilgilenmezler. Sürekli kendi düşündükleri doğrultuda ilerlerler. İstedikleri birşey olmadığında veya yeterli ilgiyi toplayamadıklarında büyük çöküntüler yaşarlar, kendinilerini salarlar. Sanki dünya başlarına yıkılmış gibi bir moral bozukluğu yaşarlar.

Narsisizm Tedavisi

Narsisizm tedavisi bir psikolog tarafından yapılmaktadır. Ancak hastayı tedaviye götürmek oldukça zor olacaktır. Çünkü kendini sürekli haklı olarak gören bu kişiler tedaviyi sürekli reddederler. Tedaviye götürmenin en uygun anı kriz anıdır. Büyük çöküntü yaşayan hasta ne yapacağını bilemezken hemen psikolojik tedaviye başlanmalıdır. Tedavi sırasında doktor kişinin yüksek olan egosunu zedelemeden yavaş yavaş normal hale döndürecektir. Tedavi süresi kişinin hastalığının ne derecede olduğuna bağlı olarak uzayıp kısalabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>